България е на осмо място от проучвани 30 държави в Европейския съюз по употреба на антибиотици в животновъдството. Данните са от годишни доклад на Европейската агенция по лекарствата, съобщи вестник „Сега“. Ако информацията се подава от българските ветеринари, то е редно именно те да консултират фермерите защо не трябва да се злоупотребява с антибиотици.
Според доклада на един килограм живо тегло в България се падат средно по 121 милиграма антибиотик, докато при държавите, ползващи минимални химически съставки срещу болестите по животните, стойностите са далеч по-ниски - 2 мг на 1 кг в Норвегия, 5 мг в Исландия, 12 мг в Швеция.
В България най-голяма е употребата на тетрациклини, показват данните от доклада. Веднага след тях се нареждат антибиотиците от групата на макролидите и амфениколите.
Само преди шест години използването на антибиотици у нас е било сравнително по-ниско – по 92 мг през 2011 г., но още през 2013 г. достигат и 116 мг.
Според учените безконтролната употреба на антибиотици създава резистентност на бактериите и лекарствата спират да им влияят, в резултат на което стопаните са принудени да ползват все по-силни съставки, което е повече от вредно.
Пред Синор.БГ биофермер от Видинско обясни, че свободното пашуване на животните закалява организма им и те почти не боледуват.
Други варианти за здравословното гледане са условията в оборите – примерно замяна на бетонните подове с дървени скари.
Очевидно фермерите ще се нуждаят от значителни инвестиции, ако искат да поддържат стадата си здрави.