Начало » Новини » Света
05.11.2017 г.

Храните поевтиняха в световен мащаб през октомври

Зърнените култури са единственото изключение

Индексът за цените на храните в света, изчисляван от Организацията за земеделие и прехрана и отразяващ месечните промени в цените на основни зърнени и маслодайни култури, млечни и месни продукти, както и захарта, се понижи с 1,3% през октомври спрямо септември до 176,4 пункта, съобщиха от агенцията към ООН, цитирани от електронното издание ZOL. Показателят обаче се задържа с 2,5% над нивото си от октомври 2016 г. „С изключение на зърнените култури цените на всички останали борсово търгувани храни, включени в изчисляването на индекса, се понижиха през октомври”, се уточняв в съобщението.

Зърнените култури са поскъпнали незначително на месечна база, но вече са със 7,4% над нивото си от октомври миналата година. „Котировките за пшеницата се понижиха като цяло заради предлагането на големи партиди за износ от Черноморския регион и засилването на конкуренцията между износителите. Цената на царевицата обаче се повиши в САЩ, докато в Южна Америка предлагането на значителни количества на пазара доведе до поевтиняването й”, отбелязват експертите на агенцията.

Подиндексът за цените на маслодайните култури и растителните масла отчете спад от 1,1% през октомври спрямо септември до 170 пункта най-вече благодарение на понижението на цените на палмовото и соевото масло и се доближава до нивото си от преди година. Това се случи, след като запасите от палмово масло в Малайзия надхвърлиха желаното ниво, а перспективите за увеличаване на производството му в Югоизточна Азия като цяло се очертават като добри. Соевото масло поевтиня на фона на благоприятните очаквания за реколтата от соя в САЩ и прогнозите за предлагането му през селскостопанския сезон 2017-2018 г. Понижаването на борсовите котировки за слънчогледовото олио, обусловено от предлагането на значителни количества на пазара в Черноморския регион, също допринесе за намаляването на стойността на подиндекса.

С най-голяма заслуга за поевтиняването на храните в света през октомври са млечните продукти, чийто подиндекс отчита спад от 4,2% спрямо септември до 214,8 пункта, като това е първото му понижение от май тази година. Той обаче се задържа със 17,5% над нивото си от октомври 2016 г. Поевтиняха маслото и сухите млека, докато цените на сирената бяха относително стабилни. Очакванията на нови доставки от Океания отказаха вносителите от спешни покупки на масло и сухо пълномаслено мляко, докато слабото търсене и наличието на значителни интервенционни запаси от сухо обезмаслено мляко в Европейския съюз само ускориха поевтиняването му.

Подиндексът за месните продукти се понижи с 0,9% през октомври на месечна база до 172,7 пункта, запазвайки тенденцията към умерен спад, започнала през юли. За пореден месец обаче не са получени всички данни за изчисляването му, което предполага евентуална промяна в окончателната стойност на показателя. Свинското и овчето месо поевтиняха, говеждото поскъпна, а цената на пилешкото остана стабилна. Спадът при свинското се дължи на силната конкуренция между износителите и вялото търсене за внос през последните месеци, но говеждото поскъпва за трети пореден месец заради ограниченото предлагане от Океания. За сметка на това сезонният ръст на доставките на овче месо от същия регион нанесе удар върху цената му.

През октомври подиндексът за захарта на организацията за земеделие и прехрана се понижи с 0,7% спрямо септември до 203 пункта, задълбочавайки спада за последните 12 месеца до 36%. По-добрите от досегашните перспективи за реколтата от захарно цвекло в ЕС и увеличаването на производството в Русия обусловиха очакванията за ръст на предлагането и това продължи да натиска цените. Освен това обезценяването на бразилския реал, което увеличава потенциала за ръст на износа на захар от страната, улесни спада на борсовите котировки, особено на фона на забавянето на покупките от Китай предвид повишаването на вносните мита за продукта.

Храните поевтиняха в световен мащаб през октомври
4121
 

Последни материали
Виж
Как да се справим с паякообразните акари по краставиците?
Над половината от доставените през първото полугодие идват от Турция
Нарасналият 11 пъти внос на яйца в САЩ свали цените им с 64 на сто
С 6 месеца пък е удължено лицензирането на вноса от Украйна
Румъния удължи с 3 месеца ограничението върху надценките на основни храни
Недостатъчното предлагане в страната подгря здраво цените
Китай е договорил 25 на сто от възможния износ от новата реколта ечемик в Украйна
Как зеленчуците поскъпват 4 пъти от полето до рафта
Братята Кумчеви: Без субсидии и без мрънкане работим за 5 търговски вериги от 5:30 до 18 ч
Сред историческите обекти е лятната резиденция на княз Александър Батенберг
Междуведомствена работна група обсъди опазването на културното наследство на територията на ДП „Кабиюк“
Свързани материали
Виж
С 6 месеца пък е удължено лицензирането на вноса от Украйна
Румъния удължи с 3 месеца ограничението върху надценките на основни храни
КЗП
Потребителите ще могат да следят актуалните цени на храни и основни стоки
Алармират премира
14 организации: Законът за агрохранителната верига е незаконен, опасен и единствен в Европа
Отговор от МЗХ
Законът за продажба на занаятчийски храни ще бъде придвижен едва през декември
Гергана Кабаиванова от Фондация Пендара
Нормативите за занаятчийските храни са на трупчета, браншът обаче не се оплаква
Извънредните проверки заради преминаването към еврото
В 43 обекта са открити храни с рязко увеличение на цените
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини