Слънчогледът (Helianthus) е род растения от семейство Сложноцветни, които наброяват повече от 90 едногодишни и многогодишни вида. Освен сортовете, които са предназначени за храна, има и такива, които се отглждат заради красотата им. Разнобразните слънчогледи са много ефектни в градината или пък в саксия на терасата.
Видовете
В зависимост от сорта те се различават според:
- височината на стеблата (40-300 см);
- диаметърът на цветовете (5-30 см);
- окраската на венчелистчетата (златисти, лимонени, яркожълти, оранжеви, червени, бордови,кафяви идр.).
Въведените в градинарството многочислени декоративни слънчогледи с прости, полукичести и кичести цветове са с изискана форма. Те са много подходящо украшение за градината и за съставяне на букети.
За малката градина и леха великолепно подхождат компактните кичести слънчогледи
Цъфтежът им е обилен и продължителен – от юли до септември.
Какво изискват
Слънчогледите са много непретенциозни растения, които могат лесно да се отглеждат. Те са светлолюбиви. Едногодишните видове са топлолюбиви и се страхуват от студовете.
Размножават се чрез семена, които се сеят непосредствено в почвата през пролетта, а многогодишните видове – чрез делене на храста (пролет или есен).
За засяването на слънчоглед се избира слънчево място, желателно е почвата да е добре дренирана. Дълбочината на засяване на семената е 2-2.5 см. Разстоянието между растенията зависи от техния бъдещ размер. За декоративни цели малките растения в групови засаждания обикновено се разполагат на разстояние 30-50 см едно от друго. Между големите трябва да оставите поне 70 см свободно място. При създаването на стена-преграда от високорастящи слънчогледи, които да защитават градината или терасата ви от вятъра, посевите се правят по-гъсти.
Ако засявате семената на слънчогледа в плодородна градинска почва, то не е нужно да внасяте и торове: тази култура расте много добре без подхранване.