Начало » Хоби земеделие » Малката градина
03.11.2017 г.

Как да си произведем подложки?

Семенните обещават по-дълъг живот

Основният начин за размножаване на дървесните овощни видове е чрез присаждане. За целта се използват различни видове подложки, от което зависи и успеха. Чрез подложката може да се повлияе на растежа, размера и общото развитие на присадения сорт, срока на встъпване в плододаване, продължителността на живота, количеството и качеството на продукция, приспособимостта към почвените условия и пр.

Два вида
Подложките основно се делят на два типа – семенни и вегетативно размножавани, известни още като клонови. Семенните подложки се получават от семена, а вегетативните – основно чрез вкореняване на вертикални отводи и по-рядко чрез хоризонтални отводи, резници.
Семенните подложки развиват по-мощна коренова система и от това се определя и по-добрата им приспособимост към по-сухи и по-бедни почви. Дърветата, присадени върху тях имат по-силен растеж, развиват по-мощни корони, живеят по-дълго, но встъпват по-късно в плододаване. При клоновите подложки растежът на присадниците е доста по-слаб, плододаването настъпва много по-рано и животът им продължава около 25-30 години. Това се отнася основно за клоновите подложки при ябълката и донякъде при крушата и дюлята, които най-широко се използват в практиката. Известни са и клонови подложки при други овощни видове, но у нас нямат широко практическо приложение. Костилковите и орехоплодните видове основно се присаждат върху семенни подложки. Те са по-подходящи и за ябълката, и крушата, когато ще се засаждат на по-бедни почви и при неполивни условия.

Дребните се протриват през сита
Семената за подложки се получават, както от културни сортове, така и от диворастящи форми – киселици, круши, диви, череши, махалебка и джанка. Плодовете трябва да бъдат добре узрели и семената своевременно да се отделят от месото. При черешата, махалебката, вишната и джанката плодовете се смачкват в съд с вода, където престояват 24 часа и след това се протриват през сита. Отделянето на семената при семковите става сравнително по-трудно. При по-едрите плодове се изваждат семенните камери, надробяват се и от тях се отделят семената. По-дребните плодове могат да се смелят и получената каша се протрива през сита, които пропускат семената и дребните плодови частици.
Отделените семена се промиват с вода, подсушават се за няколко часа на слънце и след това се сушат на проветриво и сенчесто място. Съхраняват се в торби от рехава тъкан или в стъклени буркани с надупчени капачки.

Стратифициране
За да покълнат семената на овощните растения, трябва да преминат следберитбено дозряване. За протичането му е необходимо да бъдат във влажна среда, при достъп на въздух и при температура над 0 и под 10С. Този процес протича при естествени условия в почвата, ако семената се засеят през есента. Най-добре е това да стане при изкуствени условия или т. нар. стратификация. Семената се смесват с чист речен пясъкът, насипват се в сандъчета с решетъчно дъно на пласт не по-дебел от 30-50 см. На дъното се поставя чист пясък и отгоре също се покриват с дебелина 5-6 см. Стратификацията протича най-добре в избени помещения, където температурата не е под 0ºС и не превишава 10ºС. Пясъкът редовно се навлажнява, но не трябва да се прекалява, за да не се влоши аерацията.

Засяване
Рано напролет семената се проветряват и ако са започнали да покълват това означава, че стратификацията е приключила и трябва да се сеят. При отделните видове продължителността на стратификацията е различна. За културните ябълкови и крушови сортове тя е около 60-70 дни, за киселиците и дивите круши – 90-12 дни, за дюлята, прасковата и ореха – 60-70 дни, за джанка, дива череша и махалебка – 120-140 дни и за кайсията и бадема – 70-110 дни.
Засяването се извършва на редове през 25-30 см, на дълбочина от 3-4 до към 6-7 см, в зависимост от едрината. След поникване и оформяне на 4-5 листа се извършва прореждане, при семковите на около 5-8 см, а при костилковите на около 4-5 см. През есента се изваждат и се засаждат в питомника за облагородяване през следващата година. Прасковата, кайсията, а донякъде и джанката, се засяват направо в питомника и се облагородяват като едногодишни.

Как да си произведем подложки?
25834
 

Последни материали
Виж
Какви цели си поставя новият министър на земеделието и храните
Документи се подават до 29 април
Нов конкурс за старши експерти във фонд „Земеделие“
Особености, които трябва да знаете
При богата на калций почва понякога се раждат бедни на този елемент плодове
Томбола с награди при покупка
Започна Великденски Кооперативен Базар в София
Нормативни промени
Новите ставки за биопроизводство през 2024 г., които ще се обсъждат до 20 май
Програма за компенсиране на разходите за селскостопанска техника
Украйна отпусна 25% компенсация на фермерите за закупена техника
Свързани материали
Виж
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2024
RSS новини