Начало » Хоби земеделие » Малката градина
01.11.2017 г.

Ранните тиквички

Поддържането на влажността на терена е основната ви задача

За да произведете ранни тиквички семената се засяват между 10 и 20 март. За целта се подготвят топли парници. Сеитбата им може да извършите всеки хубав, тих ден. Желателно е семената да са рътени, особено ако ползвате по-стари. След като добре сте подравнили почвата в парника, очертавате с помощта на маркир редове през 5 см. Засявате семената през 2 см и ги покривате с 2 см пласт торопочвена смес. Така произвеждате гъст разсад. След появата на семеделите, пикирате разсада. Това най-добре се извършва в 12-сантиметрови пластмасови или глинени саксийки, които поставяте в предварително подготвен за целта парник. За да избегнете производството на гъст разсад, семената може да засеете по 2-3 направо в саксийки, които не са запълнени догоре с почва. Впоследствие подсипвате саксийките с торопочвена смес, за да получите изравнен разсад с добре оформена коренова система. Когато растенията се развият достатъчно, оставяте в саксийките само по едно, най-добре развитото. След това оформените растения засаждате в парника на постоянно място, на разстояние 80 см между редовете и 60 см вътре в реда. С нарастването им парниците се повдигат. Образувалите се отвори в основата се запушват със слама, върху която се посипва почва.

Грижите  за тиквичките през вегетацията се състоят в поддържане на подходяща температура и почвена влажност. Със затопляне на времето нуждата от вода нараства. Поддържането се постига чрез поливане с хладка вода с помощта на лейка със ситна решетка, като внимавате да не мокрите листата. По-късно при започване на плододаването, когато температурата се повишава и нуждата от вода нараства, поливате с течаща вода по предварително направени вади по средата на междуредията. При ясни и слънчеви дни засенчвайте тиквичките, за да не прегарят нежните листа.
По време на вегетацията при нужда растенията се подхранват. Това най-добре става чрез шербетуване през 10-ина дни. Шербетът се приготвя от пресен оборски тор. При подхранване с минерални торове е необходимо да се спазват точно дозите на разтвора. Подхранванията се извършват при влажна почва, за да не се изгорят корените, а и листата не бива да се засягат, за да не прегорят. Добре се отразява редуването на органични и минерални торове

Беритбата на плодовете става в консумативна зрялост, когато те са добре оформени, млечнобели или светлорезедави. Плодовете се отрязват с 1-2 см от дръжката, без да се разместват стъблата, за да не се изскубват допълнителните корени по възлите на стъблото. Бере се през няколко дни.
Подходящи сортове: Изобилна, Бисерна, Горнооряховска 1 – ранни и високодобивни сортове.

Ранните тиквички
8102
 

Последни материали
Виж
Бюджетът от над 70 млн. лв. за 2024 г. ще бъде разпределен между над 8000 тютюнопроизводители
Съветът по тютюна гласува ставките по преходната национална помощ
Зърнената мафия в Украйна изнудва при издаване на фитосанитарни сертификати*
Министерство на иновациите и растежа
Начало на информационната кампания за иновации в малките и средни предприятия
Турският президент Реджеп Ердоган се обяви за възобновяване на „зърнената сделка“
Министърът на енергетика Жечо Станков
Приоритет на държавата са инвестициите в солари за домакинствата
Българска роза отчете ръст на продажбите на гюлово масло
Свързани материали
Виж
Сеитбата на ранните пролетни култури
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини