Размножаването на такива растения като тисът, туята или кипарисът, е работа, с която може да се справи всеки, ако следва нашите съвети и се запаси с търпение. Най-добре е да се заемете с тази задача през есента, тъй като през пролетта и лятото резниците бързо изсъхват и така и не успяват да пуснат корени. Задължително условие е да ги поставите на много светло, но не слънчево място под прозрачен похлупак в помещение или в парник. Високата влажност (около 70 на сто), която е нужна за вкореняване на резниците, нерядко провокира развитието на гъбични заболявания. Една от най-ефектните профилактични мерки е ежедневното проветряване. В такива условия резниците трябва да останат до следващото лято и в това време да се вкоренят.
1. Изберете от хвойновото растение най-силният страничен филиз и го срежете или отчупете с рязко движение. Във втория случай на края на клонката трябва да остава малко парче кора, което се нарича пета. Такива резници обикновено се прихващат по-бързо, отколкото срязаните.
2. Премахнете долните листа (иглички). Резниците с оголени стебла трябва да се посадят в саксия със свежа почва и внимавайте останалите иглички да не докосват почвата, иначе могат да загният.
3. На следващата година, най-често през май, свежите зелени краища на клонките показват, че растението се е прихванало. Оставете го в саксията за още една година и след това го засаждайте в градината.