Рекордните добиви от основните зърнени култури в Турция беше един от акцентите в доклада на Службата за външните пазари към Министерството на земеделието на САЩ (FAS USDA) за състоянието на световния зърнен баланс през 2017/18 г. На 12 октомври USDA увеличи оценката си за производството на пшеница в южната ни съседка. Този път прогнозната летва беше вдигната с респектиращите 1 млн.т, до рекордните за историята на Турция 21.0 млн.т , а това е с 3.8 млн.т (с 22% ) повече в сравнение с миналогодишния резултат.
Анализаторите отбелязват, че площите не са променени, а увеличението на производството идва от рекордния добив от 2,69 тона от хектар в сравнение с 2,21 тона от хектар за предходния сезон и 2,48 тона през 2015/16 г. Водещите агроспециалисти отбелязват, че „Турция е имала изключителна година по отношение на производството на пшеница, като се има предвид неблагоприятните условия по време на посевната компания” - силното засушаване на Анадолското плато.
Дебелата снежна покривка предпази зимните култури от измръзване и попълни запасите от влага в почвения слой, с което осигури на растенията оптимални условия за пролетния растеж. От април до юли агрометеорологичните условия в Турция бяха изключително благоприятни и първоначалното забавяне в развитието на посевите от зимна пшеница беше компенсирано изцяло.
В доклада на FAS USDA специално внимание се отделя и за ситуацията с фуражното зърно. Прогнозата за новата реколта от царевица в Турция е увеличена с 500 хил. тона, в сравнение с данните отпреди един месец и резултата от предходния сезон – до 6,0 млн.т.
И при царевицата подобно на пшеницата по-оптимистичната прогноза за размера на новата реколта е следствие от очаквания рекорден добив от 10 тона от хектар. „Времето е било много благоприятно по време на сеитбата и развитие на посевите, а обилните пролетни валежи осигуриха бързо развитие и обилна биомаса на културите”, коментират от FAS USDA на база сателитния анализ.