Турция може да свие с над 7% купуваните на външните пазари количества слънчоглед през сезон 2017-2018 г. Самият внос е започнал на 1 септември и е паднал до до 575 хил. тона от 620 хил. тона през миналия, като основната причина е нарасналото собствено производство, заяви един от основателите и мениджър в турската компания за производство, търговия и консултантски услуги в областта на слънчогледовото семе Seedman Вейсел Кая, цитиран от електронното издание АПК-ИНформ.
Въпреки промяната южната ни съседка ще остане на второ място в света по внос на маслодайната култура, преценява Кая. „Благоприятните метеорологични условия през лятото съдействаха за увеличаването на добивите от слънчоглед, а като отчетем и разширяването на засетите площи с маслодайната кутура в Турция до 6,7 млн. хектара от 5,8 млн. хектара през миналия сезон, всичко това води до ръст в производството на маслодайните семена. Същеврменно обаче оценката за реколтата от слънчоглед на ниво от 16,2 млн. тона в сравнение с 1,35 млн. тона през миналия сезон ми изглежда донякъде преувеличена”, отбеляза той.
Експертът уточни, че очакваният спад при вноса се обуславя отчасти от свиването на реколтите от слънчоглед в основни производителки – до 11,25 млн. тона от 11,5 млн. тона в Русия и до 13,25 млн. тона от 15,25 млн. тона през миналия сезон в Украйна.
„При това като се вземе предвид, че Турция е най-големият вносител именно на слънчоглед от Черноморския регион, ценообразуването по ключовите базисни доставки – FOB Констанца и CIF Мармара – ще бъде значим фактор, който ще се отрази на окончателните количество по вноса”, заключи той.