Начало » Хоби земеделие » Цветарство
09.10.2017 г.

10 причини - защо семената не покълват?

С тази ситуация се сбллъскват не само младите градинари, които рядко садят нещо на собствения балкон, но и опитните цветари. Например, купувате пакетче с прекрасни цветя на опаковката и вече предвкусвате красотата на картината, която ще направите, и засявате семената, минават седмица, две, три ... и нищо не се случва. Защо? Какво не сте направили правилно? Може би семената са некачествени? Нека ви обясним.
Пролетта през тази година се задържа хладна и затова много цветари пристъпват към засяването на семената от красивите цветя сега. Но ако ранните посеви ви дават право на грешка, то сега нямате време за това. Но вярно ли е, че вината е в некачествените семена?
Ще се удивите, но тази причина не е най-разпространената, въпреки че често можете да чуете такова обяснение.

Първа причина: изтекъл е срокът на годност на семената
Именно тази причина е най-честата, която причинява неуспехи при посевите. Съвременните производители на семена следят много внимателно за сроковете на годност на своята продукция и задължително я записват на пакетчето при това със запас. Така че, ако сте засели семена, срокът на годност на които, съдейки по инфрормацията на опаковката е изтекъл, той всъщност все още не е приключил и причината за неуспеха трябва да се търси на друго място.
Трябва да имате предвид и че при съхранението при прекалено висока или прекалено ниска температура и влажност на въздуха, срокът на годност на семената може да се намали. А по такъв начин семената може да са били съхранявани в магазина, от който сте ги купили. Най-добрият вариант е семената да са опаковани във фолио, и след това в хартия и така да са изолирани от околната среда.

Втора причина: „непородисти” семена
Всичко свързано със сроковете и опаковката на семената, което споменахме по-горе, се отнася само към серизните семепроизводители, които държат на своята репутация. Ако сте купили семена от неизвестен производител, не трябва да се надявате, че „непородистите” семена от него ще покълнат, а след това ще ви радват с такива цветя, каквито са изобразени на красивата картинка. Разбира се, семената от известен и доказан производител са малко по-скъпи, но това си струва!

Трета причина: преди засяването семената се нуждаят от специална обработка
Ако сте начинаещ градинар, то е възможно да не знаете, че не всички семена покълват, ако ги закопаете в почвата и ги полеете. Уви не цялата информация за засяването на семената се съдържа на опаковката. Често производителите не печатат тази информация, защото се опасяват купувачите да избягат от тези „сложи” семена.

Как трябва да се обработват семената?
Големите семена с твърда обвивка покълват по-лесно, ако тя бъде нарушена. Можете да направите това с помощта на шкурка или с острие, като леко надраскате покритието. Но това трябва да се прави много внимателно, за да не се повреди зародишът.
Стратификацията е още един начин за обработка на семената. Най-често той се използва при многогодишните растения. Работата е в това, че в природата болшинстовото от тези видове дават семена в края на лятото-есента, след което няколко месеца те са подложени на въздействието на ниски температури и чак след това покълват. Именно затова семената на много многогодишни цветя не могат да покълнат без такъв студен период. Него можете да осигурите по два начина: или да засеете семената в почвата преди зимата, или да държите съда с посевите няколко месеца на най-долната лавица на хладилника.

Четвърта причина: тези семена много дълго време покълват
Семената на много цветя (особено на многогодишните) могат да покълват почти половин година. Така че понякога просто се нуждаето от търпение, за да получите резултат от усилията си. Сред растенията с такива „навици” не са много видове, но все пак включват вербената, латинката, кобеята и някои други.

Пета причина: не се ги засели правилно
Работата е в това, че някои семена за покълването си се нуждая от светлина и затова не трябва да ги засипвате с почва, а някои други, обратното, нуждаят се от тъмна саксия (затова се покрива с черен найлон). Освен това при някои растения семената са много дребни и не могат да пробият дори и минималният почвен слой. И ако семената на някоя латинка могат да поникнат дори и през 2-сантиметров слой почва, то лобелията или петунията могат да покълнат само при повърхностен посев. Повечето производители указват това на опаковката, затова четете внимателно.

Шеста причина: забравили сте да полеете посева
Ако сте полели семената при засяването им, това не означава, че те са получили достатъчно влага, за да покълнат. Много често семето се надува, в него започва формирането на бъдещия кълн и именно тогава влагата в почвата свършва. За съжаление, кълнът загива и следващото поливане не може да промени ситуацията.

Седма причина: за покълването се нуждаят от по-висока температура
Особено актуална е тази причина тогава, когато семената през пролетта се засяват директно в почвата. Въпросът е в това, че болшинството отглеждани в нашите градини и балкони цветя произлизат от южните страни и се нуждаят от температури не по-ниски от 15 градуса, за да покълнат. Затова се препоръчва за повечето едногодишни култури да се отглеждат разсади.

Осма причина: семената покълват, но веднага загиват
Ако не сте проверявали посевите седмица или две, то за това време може да са се появили млади растения, да са се завили и дори да са изчезнали напълно. Затова имайте предвид, че когато сеете семена, не можете да оставите посевите без надзор. Не забравяйте и, че растенията могат да загинат и от прекалено поливане или засушаване, както и от болести, които се появяват по разсадите.

Девета причина: пир засяване на гранулирани семена не се овлажнили добре гранулите
Семена в гранули е много удобно нещо. Особено когато самите семена са много дребни и не можете да ги засеете на нормално разстояние. Обикновено в гранулите има и запас от хранителни вещества, които на първо време ще осигурят развитието на растението, както и препарати, които защитават от болести. Всичко е прекрасно, но има едно НО. За да може семенцето да разруши обвивката на гранулата, то се нуждае от от добро поливане.
Ако семената се нуждаят от повърхностен посев, то гранилуте просто се нареждат върху повърхността на почвата и внимателно се опръскват с вода. Ако гранулите трябва да се покрият с почва, то субстратът се намокря предварително, след това се поставят гранулите, посипват се с почва и отново се полива.

Десета причина: за всичко е виновна Луната
Това е най-спорното обяснение. Възможно е да сте засели семената в неблагоприятен според лунния календар период. Много цветари делят времето според фазите на Луната на подходящи и неподходящи. Затова ако и вие сте от тях, спазвайте правилата. Но ако въпреки това нямате никакви други обяснения за провала на посева, то хвърлете цялата вина върху Луната.

10 причини - защо семената не покълват?
19743
 

Последни материали
Виж
Система за електронно управление
Инструкции как да получите своето УРН за електронно кандидатстване в ДФЗ
Въпреки негативните ефекти от войната в Украйна
България е значим фактор в международния пазар на изделия от дървесина
Безвъзмездно изготвяне на документите
Стартира приема за подпомагане на малките земеделски стопани
19-22.11.2024 г.
Седмичен обзор на Софийска стокова борса
От януари до октомври включително на годишна база
Молдова вдигна двойно приходите от износа на ябълки за ЕС
Насоки кандидатстване
Автоматично одобряват проектите на много малки фермери, натрупали 52 точки
Свързани материали
Виж
Полезни съвети
Водородният пероксид е ценен помощник при отглеждане на разсад
Полезни съвети
Домашно приготвени стимулатори за покълване на семената и растеж на разсада
Важно за разсада
Срокове за годност на зеленчуковите семена и техните особености
Управителен съвет ДФЗ
Помощта за отглеждане на качествени семена е 1,2 млн. лева за тази година
Някои тънкости
Има начин да събудим старите семена
Тече четиридневна конференция на ФАО, посветена на семената
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2024
RSS новини