За първите 7 месеца на годината Сърбия е изнесла селскостопански продукти и храни за Русия на стойност 567,8 млн. долара, като до края на годината числото може да доближи милиард, заяви директорът на руското представителство в сръбската Търговско-промишлена палата Деян Делич, цитиран от агенция „Новости. От януари до юли доставките на месо от западната ни съседка за руския пазар са скочили със 186%, на зеленчуци – с 22%, на плодове – с 10% в сравнение със същия период на 2016 г., посочва Делич. При някои традиционни продукти обаче е регистрирано известно отстъпление, например при ябълките. „Мисля, че трябва да продължим да увеличаваме темпото на доставките, вземайки предвид показателите, които показват, че нашите стоки имат своите купувачи, търсенето им е високо и се отличават с високото си качество”, смята той.
Русия е третият най-голям външнотърговски партньор на Сърбия и очакванията са в близко бъдеще западната ни съседка да догони рекордния резултат от 1,62 млрд. долара в износа, достигнат през 2013 г. преди Москва да заложи на развитие на собствения си селскостопански сектор с въвеждането на забараната за внос на селскостопанска продукция и храни от държавите-членки на Европейския съюз в отговор на санкциите, които те наложиха на руски физически и юридически лица за окупирането на Крим и положението в източна Украйна. Въпреки силния натиск от страна на ЕС Сърбия на се присъедини към санкциите срещу Русия.
Прът в колелата на търговията обаче могат да поставят евентуални случаи на реекспорт през Сърбия на полски или белоруски плодове и зеленчуци. През август Русия се усъмни в произхода на 12 от 1 200 партиди сръбски плодове и поиска до 2 октомври да получи данни за площите, на които са засадени най-често изнасяните за Русия култури. От Белград обявиха готовността си да помогнат във всеки един момент на руските инспектори да се ориентират в ситуацията. Делич е убеден, че подобни спорни ситуации няма да се отразят на развитието на търговските отношения между Сърбия и Русия.