Начало » Пазари » Зърно
22.08.2017 г.

Щетите за реколтата от лошото време в Сърбия ще надхвърлят 1 милиард евро

sinor

Неблагоприятните метеорологични условия от началото на годината ще доведат до загуби от над 1 млрд. евро за селскостопанската реколта в Сърбия, заяви Миладин Шеварлич, член на комисията за селско стопанство в парламента на страната и професор в Белградския университет, цитиран от агенция „Бета”.

Необичайно силните горещини, обхванали Балканския полуостров през юли и август, когато температурите надхвърляха 40 градуса по Целзий, не са единствената причина за спада на добивите – значителни са загубите и от студовете през зимата, както и от градушките, поразили селскостопански масиви в отделни части на страната на няколко пъти през годината, изтъкват местни експерти.

В най-голяма степен е пострадала царевицата, където се очакват загуби на стойност 544 млн. евро. „Реколтата от соя също ще намалее наполовина, а загубите ще достигнат 118 млн. евро, на трето място по щети са малините, чиито производители заради лошото време и ниските цени ще загубят до 55 млн. евро”, уточни Шеварлич. По негови данни производителите на ябълки, които са в основата на сръбския износ за Русия, ще понесат щети на стойност 32 млн. евро, тези на сливи – за 23 млн. евро, на круши – за 17 млн. евро, на слънчоглед – за 41 млн. евро и на захарно цвекло – за 19 млн. евро.

Членът на парламентарната комисия посочи също, че слабата реколта от царевица и недостигът на сено вече са довели до увеличаване на продажбите и изпращането на добитъка за клане, тъй като за собствениците му отглеждането става неизгодно.

По думите му недостигът на собствената селскостопанска продукция ще бъде компенсирана с внос в Сърбия, а слабата покупателна способност на населението на страната ще ограничи ръста на цените. Той обаче не пропусна да отбележи, че лошото време през тази година ще се отразят и на следващата реколта, тъй като многогодишните растения са пострадали сериозно от недостига на влага.

Щетите за реколтата от лошото време в Сърбия ще надхвърлят 1 милиард евро
7799
 

Последни материали
Виж
Заради слабата слънчогледова реколта и сдържаните продажби от фермерите
Износът на високоолеиново слънчогледово масло от Украйна е на 7-годишно дъно
Спадът в средния надой натисна производството на мляко през януари
Млечните ферми в САЩ са намалели с 5 на сто през миналата година
Унгарското правителство търси споразумение с веригите за ограничаване на цените на храните
Работи се по 28 нови противоградни площадки
Тахов: С 2 милиона и половина декара могат да се увеличат напяваните площи в страната
Чили кон карне
В Гърция тръгват проекти за 135 милиона евро за преработка на селскостопански продукти
Свързани материали
Виж
Още 6 страни от ЕС са върнали сръбски партиди само от началото на годината
Италия не допусна внос на соя от Сърбия заради високи нива на афлатоксини
Благодарение основно на рапицата с разширение от 36,8 на сто
Есенната сеитба в Сърбия обхвана 8,5 на сто повече площи
Акцията ще трае денонощие и гражданите ще решат дали да бъде удължена или спряна
Сръбски фермери с 30 трактора ще пазят студентите при блокада на мостове в Нови Сад
Предпазвайки ги от ниските температури и зимните заболявания
Снегът осигури идеални условия за пшеницата в Сърбия
Наздраве!
В Сърбия варят около 50 милиона литра ракия годишно, предимно сливова
За още 6 месеца, считано от 22 ноември
В Сърбия цената на хляба от брашно тип 500 остава 50 евроцента
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини