Вчера, 30 септември, в Официалния вестник на Европейскиясъюз бе публикувано решението за предоставяне на известни търговски отстъпки на Украйна и то влиза в сила от днес, съобщи електронноот издание All Retail.
С решението се предоставят допълнителни квоти за безмитен внос от Украйна в ЕС на 2,5 хил. тона пчелен мед, 650 хил. т. царевица и царевично брашно, 350 хил. т. ечемик и ечемичено брашно, 65 хил. т. пшеница и пшенично брашно, 7,8 хил тона надробено и обработено ечемичено зърно, 4 хил. т. овес, 3 хил. т. обработени домати и 500 т. гроздов сок. Преференциалният внос се разрешава за следващите 3 години в допълнение на вече отмуснатите безмитни квоти в Споразуманието за задълбочена и всеобхватна зона за свободна търговия между ЕС и Украйна.
„Това е добра новина за украинските износители. Редица важни селскостопански и промишлени стоки получават улеснен достъп до пазара на ЕС, тъй като ще могат да се внасят без обмитяване. Това е важен знак за продължаващата гъвкава икономическа и политическа подкрепа на ЕС за украинския народ, страната и полаганите от нея усилия за реформи”, се посочва в съвместно изявление на европейския комисар за търговията Сесилия Малстрьом и заместник-министъра на икономическото развитие и търговията на Украйна Наталия Миколская, цитирано от официалния уебсайт на ЕК.
Допълнителните безмитни квоти при вноса на украински селскостопански продукти бяха предложени от ЕК на фона на тежкото икономическо положение на Украйна и усилията за реализиране на икономически реформи, предприемани от правителството на страната. В началото на юни те бяха одобрени от Европейския парламент. Тогава полският евродепутат Ярослав Валенса, който е автор на проекта, обяви желанието на колегите си да бъдат подкрепени провежданите в Украйна реформи, малките и средните предприятия в страната и да бъдат създадени условия за разширяване на търговията. При обсъждането на освобождаваните от мита количества те бяха коригирани надолу, вземайки под внимание интересите на производителите в ЕС. Търговските преференции бяха официално утвърдени от Съвета на ЕС на 17 юли.