Начало » Важно за фермера » Пчеларство
23.08.2017 г.

И в Украйна реколтата от мед се очертава наполовина на миналогодишната

sinor

Не само българските и руските пчелари страдат тази година от слабо производство на мед. И в Украйна производителите са изправени пред силен спад на добивите, след като слънчогледът не се разви добре като миналата година, а сухото лято доведе до намаляване и на количествата липов мед, съобщи местното електронно издание UBR. Освен това заради жегите цветята отделят далеч по-малко нектар от обичайното. В зависимост от конкретната област пчеларите отчитат спад от 30-50% на крайната продукция спрямо миналата година, но на отделни места резултатът е още по-слаб.

Вече е очевидно, че съвкупното търсене няма как да бъде задоволено, затова и изкупните цени започват да се повишават. Самите пчелари масово заявяват, че през тази година просто не могат да продават меда евтино, както се е случвало досега под натиска на търговците на едро. Ако през 2016 г. те продаваха продукцията си по 26-28 гривни (близо 1 евро – бел. ред.) за килограм, днес мнозина пчелари отказват да сключват сделки и на цени от 35-40 гривни за килограм. За сравнение – в съседна Беларус медът се изкупува по над 3 евро за килограм.

Големите производители в Украйна в момента активно повишават цените за търговците на едро, а ако последните не искат да плащат по-скъпо, пчеларите просто затварят меда и го оставят на склад за по-добри времена. „Към днешна дата мнозина вземат по 39 гривни за килограм, макар и да има такива, които са приели и по 35 гривни. Тези най-вероятно вече си умират от яд.

Цената на меда ще продължава да расте. Основните сделки ще се сключат през периода от януари до март – тогава Украйна запълва целите квоти за износ, затова мнозина сега работят за натрупване на запаси”, обяснява пчеларят с дългогодишен стаж Юрий Овдиенко. Експертите на местния пазар пък прогнозират, че през януари изкупните цени ще стигнат 50 гривни за килограм и настоятелно препоръчват на пчеларите да не продават преди това меда си на търговците на едро.

Слабата реколта обаче не е единствената причина за повишаването на цените. Не е тайна, че украинският мед е търсен в чужбина. Само дето местните производители го продават по 1,5 евро за килограм, а западните потребители го плащат по 4,5 евро за килограм, и изобщо не е учудващо, че пчеларите се чувстват излъгани.

Популярността на украинския мед в чужбина само нараства, както и изнасяните количества. По данни на украинската Митническа служба за периода януари-юли са изнесени 29,6 хил. тона мед, или близо 2 пъти повече, отколкото за същия период на 2016 г. (15,2 млн. тона). За цялата минала година Украйна е доставила на външните пазари 57 хил. тона мед, а това е 60% от цялото производство в страната. Изнася се най-вече на големи партиди в сурово състояние, а в маркови опаковки се налива вече в Европа – в Полша или Германия.

„С всяка година износът нараства. Основен потребител е Европа с около 75% от целия износ. Около 20% се падат на Америка, а около 5% - на Азия. По държави лидер тази година са САЩ с 35,5%, следвани от Германия с 20,2% и Полша с 10,7%. Средната цена по износа е в рамките на 1,7-2%. В страната медът се продава на дребно по изложения и панаири по 3-7 евро на килограм, а се изкупува по 1,2-1,3 евро з килограм”, споделя пред изданието Даря Гриценко, експерт за пазарите на селскостопанска продукция към Украинския клуб на аграрния бизнес.

И в Украйна реколтата от мед се очертава наполовина на миналогодишната
14107
 

Последни материали
Виж
През миналата година цената бе 32 лева за килограм
Оранжерийните череши в Сливенско са по 50 лева за килограм на едро
Заяли са се да се махне това животновъдство, смята представител на бранша
Масово се нарушава забраната за придвижване и пашуване на овце и кози край Банско
Той всеки ден празнува 1 май
Иван Кабуров: Не ме съжалявайте, че работя много! Съжалявайте ме, ако съм в кръчмата
Грийнпийс: Всеки трети зеленчук и плод в Истанбул е с пестициди
Резултатите недвусмислено показват зависимостта от доставките от чужбина
Китай увеличи както вноса, така и производството на свинско
Цените в Украйна продължават да растат благодарение и на доставките за Азия
Квотата за внос на царевица в Турция с ниско мито е почти изчерпана
Свързани материали
Виж
Той всеки ден празнува 1 май
Иван Кабуров: Не ме съжалявайте, че работя много! Съжалявайте ме, ако съм в кръчмата
Парламентарен контрол
Министър Тахов отговаря в парламента за незаконната търговия с животни
САЩ заплаши Мексико с нови селскостопански мита, ако не разреши пръскане срещу смъртоносна муха
Решение на Конституционния съд
Отпадат лесните разрешителни за изграждане на солари в нивите
Паднали рога от благороден елен показаха държавни ловни стопанства от цялата страна
ОИСР успешно приключи прегледа на политиките в българското земеделие
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини