Начало » Важно за фермера » Пчеларство
23.08.2017 г.

И в Украйна реколтата от мед се очертава наполовина на миналогодишната

sinor

Не само българските и руските пчелари страдат тази година от слабо производство на мед. И в Украйна производителите са изправени пред силен спад на добивите, след като слънчогледът не се разви добре като миналата година, а сухото лято доведе до намаляване и на количествата липов мед, съобщи местното електронно издание UBR. Освен това заради жегите цветята отделят далеч по-малко нектар от обичайното. В зависимост от конкретната област пчеларите отчитат спад от 30-50% на крайната продукция спрямо миналата година, но на отделни места резултатът е още по-слаб.

Вече е очевидно, че съвкупното търсене няма как да бъде задоволено, затова и изкупните цени започват да се повишават. Самите пчелари масово заявяват, че през тази година просто не могат да продават меда евтино, както се е случвало досега под натиска на търговците на едро. Ако през 2016 г. те продаваха продукцията си по 26-28 гривни (близо 1 евро – бел. ред.) за килограм, днес мнозина пчелари отказват да сключват сделки и на цени от 35-40 гривни за килограм. За сравнение – в съседна Беларус медът се изкупува по над 3 евро за килограм.

Големите производители в Украйна в момента активно повишават цените за търговците на едро, а ако последните не искат да плащат по-скъпо, пчеларите просто затварят меда и го оставят на склад за по-добри времена. „Към днешна дата мнозина вземат по 39 гривни за килограм, макар и да има такива, които са приели и по 35 гривни. Тези най-вероятно вече си умират от яд.

Цената на меда ще продължава да расте. Основните сделки ще се сключат през периода от януари до март – тогава Украйна запълва целите квоти за износ, затова мнозина сега работят за натрупване на запаси”, обяснява пчеларят с дългогодишен стаж Юрий Овдиенко. Експертите на местния пазар пък прогнозират, че през януари изкупните цени ще стигнат 50 гривни за килограм и настоятелно препоръчват на пчеларите да не продават преди това меда си на търговците на едро.

Слабата реколта обаче не е единствената причина за повишаването на цените. Не е тайна, че украинският мед е търсен в чужбина. Само дето местните производители го продават по 1,5 евро за килограм, а западните потребители го плащат по 4,5 евро за килограм, и изобщо не е учудващо, че пчеларите се чувстват излъгани.

Популярността на украинския мед в чужбина само нараства, както и изнасяните количества. По данни на украинската Митническа служба за периода януари-юли са изнесени 29,6 хил. тона мед, или близо 2 пъти повече, отколкото за същия период на 2016 г. (15,2 млн. тона). За цялата минала година Украйна е доставила на външните пазари 57 хил. тона мед, а това е 60% от цялото производство в страната. Изнася се най-вече на големи партиди в сурово състояние, а в маркови опаковки се налива вече в Европа – в Полша или Германия.

„С всяка година износът нараства. Основен потребител е Европа с около 75% от целия износ. Около 20% се падат на Америка, а около 5% - на Азия. По държави лидер тази година са САЩ с 35,5%, следвани от Германия с 20,2% и Полша с 10,7%. Средната цена по износа е в рамките на 1,7-2%. В страната медът се продава на дребно по изложения и панаири по 3-7 евро на килограм, а се изкупува по 1,2-1,3 евро з килограм”, споделя пред изданието Даря Гриценко, експерт за пазарите на селскостопанска продукция към Украинския клуб на аграрния бизнес.

И в Украйна реколтата от мед се очертава наполовина на миналогодишната
13962
 

Последни материали
Виж
Бюджетът от над 70 млн. лв. за 2024 г. ще бъде разпределен между над 8000 тютюнопроизводители
Съветът по тютюна гласува ставките по преходната национална помощ
Зърнената мафия в Украйна изнудва при издаване на фитосанитарни сертификати*
Министерство на иновациите и растежа
Начало на информационната кампания за иновации в малките и средни предприятия
Турският президент Реджеп Ердоган се обяви за възобновяване на „зърнената сделка“
Министърът на енергетика Жечо Станков
Приоритет на държавата са инвестициите в солари за домакинствата
Българска роза отчете ръст на продажбите на гюлово масло
Свързани материали
Виж
Академия за предприемачество в земеделието започва след 61 дни
Промени в Наредба 6
Субсидията за мними биофермери се реже за две години
Важно за стопаните
НАЗ организира семинар за тайните на регенеративните практики
Стартира приема по интервенцията за „Професионално обучение и придобиване на знания“
Селското стопанство трябва да извлече повече ползи от БРИКС
Одит на Европейската сметна палата:
България няма грешки при усвояването на евросредства в земеделието и природните ресурси
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини