Случва се младите овошки да не дадат плод и дори дори да не цъфнат до петата година от засаждането. Опитни градинари съветват в такъв случай да се опитаме да им повлияем, като докараме клоните, растящи нагоре под остър ъгъл спрямо стъблото, до хоризонтално положение.
Вариантите за това принципно са 2 – привързване към колчета на земята или окачване на тежест, например пълни с вода пластмасови бутилки. Разбира се, трябва да се внимава много да не пренатегнем връвта, с която привързваме младите клони към земята, или да не прекалим с количеството вода в бутилките, защото иначе просто ще ги скършим.
Профилактично можем да започнем с това „изтезание” на овошките още от втората-третата година след засаждането им в зависимост от това как се развиват филизите. За предпочитане е методът да се прилага през активния сезон, за да не бъдат уязвими дръвчатата през зимата в точката на натиск. Иначе клоните се освобождават едва тогава, когато заякнат в нужното ни почти хоризонтално състояние. По този начин се оформя по-ниска и широка корона, а това улеснява полагането на грижи за дръвчетата и прибирането на реколтата.
Според градинарите, използвали този метод, плододаването започва година-две по-рано. Действието му се базира на обикновена илюзия – у овошките се създава впечатлението, че са претоварени с плодове, и те започват активно да залагат цветни пъпки за бъдещия сезон.