За последните 3 години фермерите в Европейския съюз, пострадали от забраната, която Русия наложи върху вноса на селскостопанска продукция от общността, са получили финансова подкрепа на обща стойност около 1,5 млрд. евро, обяви европейския комисар за земеделието и развитието на селските райони Фил Хоугън, цитиран от агенция „Новости”. „Заради руската забрана ЕС загуби 5,3 млрд. евро от нереализиран износ. ЕС реагира на санкциите, за да помогне на фермерите – бяха мобилизирани 1,5 млрд. евро допълнително”, каза Хоугън.
В отговор на санкциите, наложени от САЩ, Канада, ЕС, Норвегия и Австралия на руски физически и юридически лица заради окупирането на Крим от Русия и положението в източна Украйна, през август 2014 г. руският президент Владимир Путин подписа указ, с който забрани вноса в страната на селскостопанска продукция и храни от тези държави. От 13 август 2015 г. забраната обхвана и Албания, Черна гора, Исландия и Лихтенщайн, а от 1 януари 2016 г. – и Украйна. Първоначалната забрана бе за срок от 1 година и бе удължавана неколкократно, като в момента е в сила до 31 декември 2018 г.
В списъка със забранените за внос стоки попаднаха месо, колбаси, риба, плодове, зеленчуци и млечни продукти. Русия го коригиран на няколко пъти както с включване на допълнителни продукти, така и с отпадане на част от тях