Приходите от износа на селскостопанска продукция от държавите-членки на Европейския съюз са се свили с 5,3 млрд. долара само от забраната за внос, въведена от Русия. Това заяви европейският комисар за земеделието и развитието на селските райони Фил Хоугън през агенция Sputnik. „5,3 млрд. евро от износа се изпариха. Въздействието бе съкрушително”, каза Хоугън.
През 2014 г. Русия наложи забраната в отговор на санкциите, приети от САЩ, Канада, ЕС, Норвегия и Австралия спрямо нейни юридически и физически лица заради окупирането на Крим и положението в източна Украйна.
През последните месеци фермерите от цяла Европа започнаха масови протести с искане за отмяна на ембаргото. Кризата, настъпила в сектора от продължителната търговска война, изостри противоречията. Въпреки опитите да се търсят трети пазари, на този етап бизнесът търпи огромни загуби.
По време на Съвета на министрите, който се проведе в края на миналата седмица в Брюксел, държавите от Вишеградската група плюс България, Румъния, Словения и Австрия представиха позицията си по кризисната ситуация на пазара на мляко и млечни продукти.
Хърватската делегация привлече вниманието на министрите към трудностите, пред които е изправен млечният сектор и поставиха въпроса за евентуална необходимост от допълнителни мерки в рамките на Общата селскостопанска политика.
По-специално хърватската делегация призова за по-нататъшно временна извънредна помощ за животновъдите, подобни на тази, отпусната в пакета от септември 2015.
Държавите от Вишеградската група поискаха допълнителни мерки като временна целева финансова помощ за животновъдния сектор, увеличаване на помощта за помощта за частно складиране на млечни продукти продукти, по-висок бюджет за схемите за училищни и по-широк преглед на ОСП 2014-2020.