Колко ли интересни същества можеш да срещнеш, разхождайки се по поляните? Можеш да видиш и котета, и кучета, и фазани, и мечки, и красиви птици. Можеш да срещнеш дори Баба Яга. Ако имате вила и някога дядо ви е отглеждал кокошки в двора, то сега можете да превърнете тази малка постройка в истинско чудо и да намерите място за страшната бабичка зад вашата ограда. Любителите на приказките, и малки и големи, ще завидят на собственика на тази градинска хрумка.
За да направите всичко истинско, то трябва да превърнете ъгълчето от градината си в полянка от тъмната гора, в която зад оградата живее Баба Яга. Разгледайте различни книжки, където къщата е изобразена и си припомнете вашите детски представи за тази героиня. Ние ще ви предложим един вариант.
За начало направете един от главните детайли на къщата – кокошите крака. Те са скулптурирани от бетон, който скрива тръбите, които са закрепени в железебетонната основа. Отгоре на краката е поставена дървената основа за къщата. С тази задача трябва да се занимават истински професионалисти, които обаче да не се стараят външността на постройката да е изпипана до съвършенство, напротив, грубите линии са по-ефектни. Основата е направена от чамови трупи, които са наредени върху горски мъх. Стените се разширяват към върха за разлика от съвременното строителство. Покривът е голям и се надвесва над дома като птичи крила. Дълбоката сянка под навеса на този покрив сякаш крие не една тайна. Тях ги пази и стара врана.
За направата на вратата, рамките на прозорците, оградата и другите детайли не търсете материали от строителните магазини. Това ще бъде просто кощунство. „Дъските” за вратата и пейката са донесени директно от гората. А след дълго търсене в употреба могат да влязат и старите чамови дъски от вашите лични запаси. Важното е за всеки детайл, който правите, да избирате такива интересни части от дъските, така че структурата на дървото да радва очите със своята орнаментика. За придаването на особен чар и естественост подготовката на материалите включва и изкуствено състаряване. След това дървесината е обработена с метална четка, така че меките влакна на дървото да се накъсат, а твърдите да останат релефни. Така естествената структура на дървото се подчертава и повърхността става обемна. По този начин са обработени и предните плоскости на покрива, основата и пейката.
При направата на покрива на къщата е използвана технология, която вече не е позната на никого. Става дума да полагането на кора от дъб. Тук обаче трябва да внимавате да не наредите елементите прекалено внимателно. Целта е друга – всичко да изглежда в безпорядък. За подчертаване на образа горският мъх между летвите трябва да се залепи с лепило и то така, че на места да виси чак до земята. А за да изглежда цялата постройка като на хиляди години, окончателното тониране на цвета на стените отвън се прави на място, като се използват различни по оттенък лакове и импрегниращи препарати, както и на места акрилни или маслени бои. Отвън подът на къщата изглежда доста стар и като от приказките. Отвътре обаче предвидливите собственици са се погрижили всичко да е последна дума на техниката. Подът е с отопление, което е замаскирано внимателно с двоен стъклопакет, а вентилацията е изведена към комина. Накратко, в тази декоративна къщичка никак не е лошо да се живее. На пръв поглед тази схлупена постройка може да ви излъже, че техниката не е имала дума при нейното изграждане.
Плета от орехови клонки, които заменят традиционната за Баба Яга ограда от кости, не трябва да правите прекалено висок, за да може къщата да се вижда от всички страни на двора. За сметка на това обаче портата трябва да изглежда естествена – от дървени клони и с покрив. Тя има една задача: всеки, който мине през нея, да знае, че прекрачва в приказния свят. Черепите, които също са характерни за двора на Баба Яга, можете да избегнете. Според нас в тази къщичка трябва да живее една добра баба. За да изобразите една такава приятна жена обаче ще трябва да се потрудите доста. Баба Яга много пъти мени позата си, дрехите и настроението си, често се усмихва лукаво. Скулптурата я изобразява наклонена напред и високо над земята. В ръцете си държи задължителната метла, с която се разхожда из широкия си двор.
Около къщата на Баба Яга са засадени млади ябълки и огромни мухоморки (изкуствени, естествено). Съгласете се, нестандартно съчетание на растенията. около оградата вече растат ред борчета. Те трябва да станат наистина приказни – гъсти и високи. Около плета могат да се видят и слънчогледи, треви и непретенциозни цветя, които допълват картината на селския бит. Неговите следи могат да се видят както отвън оградата, така и зад вратата.
Елементите от бита също са важни за постигането на едно истинско послание. Затова трябва да намерите подходящи стари кофи, чугунени съдове, пънове, кошове и други детайли, които често могат да сменят местата си. Всяка година трябва да сушите гъби и треви, да садите цветя. Ще имате много грижи. Но в приказното ъгълче на градината всички те ще бъдат приятни задължения.
Недалече от къщата, в по-тъмната част на градината, живее друг вълшебен персонаж – духът на гората. Той може да има различни лица. Може да го забележите върху дърветата, а може и да го видите, скрит под листата на ягодите. Често можете да го срещнете и като причудливо зверче, и като същество, което прилича на човек. Духът на гората трудно показва лицето си, но всеки, който обича да се занимава с дърво може да го претвори според собствените си представи. Това същество е пазител на гората и ако нарушите законите на природата лесно ще се срещнете с неговата справедливост. Той пази внимателно своите владения и ги обича силно. И въпреки че той е остарял с няколко хилядолетия, въпреки че косите му са посивели и проредели, въпреки че на лицето му времето е издълбало „бразди”, а на гърба си носи тревоги и проблеми, той е все още лукав и от очите му светят зелени огънчета.