Въпреки че през настоящия селскостопански сезон, започнал на 1 юли, реколтата от пшеница във Франция се върна към дългогодишните средни стойности, като бяха прибрани 36,8 млн. тона, добивите и качествените показатели се разминават значително дори в рамките на отделните региони, като негативно въздействие оказаха сухата есен на 2016 г. и студовете през пролетта, съобщи „Ройтерс”. При това от началото на сезона световните цени се понижиха заради големите световни запаси, а еврото поскъпна спрямо останалите основни валути.
Всички тези фактори се отразяват неблагоприятно върху приходите на фермерите в страната. От френската Асоциация на производителите на пшеница и останалите зърнени култури обявиха, че настоящата изкупна цена на пшеницата на вътрешния пазар е 130 евро за тон, или с 20% под средното ниво за последните 10 години, а производствените разходи достигат 190 евро за тон, което докарва загуби на фермерите от 30 евро от всеки произведен тон пшеница, като се вземе предвид държавната субсидия от 30 евро на тон.
Това не е първата година, в която френските зърнопроизводители работят на загуба – през миналата изкупните цени паднаха до 120 евро за тон най-вече заради проблемите с качеството на зърнената култура. Всяко по-нататъшно понижаване на световните цени на пшеницата пък ще продължи да увеличава загубите на френските фермери, изтъкват от „Ройтерс”.