Начало » Хоби земеделие » Цветарство
01.09.2017 г.

Нощенките – неприятели на цветята

“Нощенките” са група нощни пеперуди, добре познати у нас като опасни неприятели на зеленчуковите култури. Срещат се навсякъде и през някои години се появяват в по-голяма численост. Най-разпространените и вредни видове от тях нападат и причиняват значителни повреди на различни едногодишни и многогодишни цветя.
Нощенките са едри пеперуди (3,5-4-5 см при разперени крил, с различно оцветени и различно изпъстрени крила, с еднакви навици и характер на поведение. През деня те остават скрити в различни убежища, а летят и са активни през нощта. Опасна за цветята е зимната нощенка Agotis segetum. От цветята, отглеждани на открито тя напада гладиолите. Зимува като възрастна гъсеница (землистосива, около 5 см дълга) в почвата на дълбочина 10-25 см. През пролетта гъсениците се придвижват по-близо до почвената повърхност (3-5 см) и какавидират в землеста камерка. Пеперудите излитат към средата на май. Те снасят голям брой яйца по различни плевелни растения, по растителните остатъци, върху повърхността на почвата. Гъсениците живеят в почвата и се хранят през нощта. Те прегризват кореновата шийка, корените, вгризват се в клубенолуковиците, в основата на стъблото, нагризват листата, разположени близо до почвата. Зимната нощенка развива две поколения годишно. Пеперудите от второто поколение летят през август и началото на септември.
Подобни повреди по гладиолите причинява и удивително значната нощенка Agrotis exclamationis. Тя развива две поколения и зимува като гъсеница в почвата (землистосива, дълга около 4 см). Пеперудите от второто поколение летят по същото време – август, септември.

Зимната нощенка е опасен неприятел и за гергините. Младите гъсенички изяждат долния епидермис и паренхима на листата, като остават само дебелите жилки (скелетират листата). По-късно те се хранят главно през нощта, като прегризват кореновата шийка и подземните части на растенията.

Зелевата нощенка Mamestra brassicae е също често срещан вид по цветята. Тя напада карамфила, хризантемите, гергините, гладиолите, цинерарията и др. Гъсеничките повреждат листата и пъпките. В началото те нагризват долната страна на листата, а по-късно правят големи кръгли дупки по тях и по пъпките. Развива три поколения през годината и зимува като какавида в почвата на дълбочина 5-10 см. Пеперудите от третото поколение летят през август и септември. Гъсениците са едри – 4-5 см дълги и различно оцветени – зелени, сиво-зелени до кафяво-черни.
За хризантемите особено опасна е и гамозначната нощенка Phytometra gamama. Освен по листата, пъпките и цветовете гъсениците правят големи нагризвания и по стъблото.
Гамозначната нощенка Phytometra gamama предпочита бегонията. Гъсениците повреждат грудките като навлизат в тях и се хранят с вътрешността им. Зимуват като какавида в почвата на дълбочина 5-8 см. Развива три поколения.
Нощенките причиняват повреди и при отглеждането на разсада от цветя. Гъсениците прегризват нежните стъбълца на младите растения и те загиват. Нощенките са многоядни неприятели и новите, разнообразни видове цветя, които напоследък се внасят и отглеждат у нас, се оказват доста примамливи за тях.
Борба. Редовно унищожаване на плевелите и растителните остатъци около цветята. Редовна обработка на почвата. Подходящи грижи за цветята, за осигуряване на добро развитие. При саксийните цветя разравяне на пръстта и улавяне на гъсениците. При установяване на повреди и поява на гъсенички пръскане с един от следните препарати, дадени в доза за 10 литра вода: дурсбан 4Е – 10 мл, нуреле Д – 7 мл, карантинен срок 28 дни. Талстар 10ЕК – 2 мл, децис 2,5ЕК – 5-7 мл, вазтак 100ЕК – 1,25 мл, карате 2,5ЕК – 4 мл, карантинен срок на препаратите 7 дни. Суми алфа 5ЕК – 4 мл, карантинен срок 14 дни.
Пръска се сутрин и привечер. Карантинните срокове да се спазват строго.

Нощенките – неприятели на цветята
12302
 

Последни материали
Виж
Почитаме 188-та годишнина на Васил Левски
Прекланяме се пред правото дело на Апостола
Бор
Сивото гниене може да бъде неприятна изненада
Позиция на конфедерацията
Със следващия бюджет ЕК попари надеждите на европейските фермери
Край тетевенското село Рибарица
За пореден път залавят осъждан за бракониерство ловец
Агрометеорологична прогноза за периода 18-24 юли 2025 година
Поливането остава приоритет при късните пролетни и зеленчукови култури
Очакват се напрегнати преговори но този бюджет
Германия отхвърля бюджета до 2034 г., предложен от Европейската комисия
Свързани материали
Виж
С капана „Тутамор” без химия изцяло премахвате доматения молец
Листоминиращи мухи и нощенски съсъпват зеленчука през май
Календар за месец май - неприятели по зеленчуците
Зимуват в почвата, затова трябва да орете през есента
Нощенките ще ви оставят без зеле
Нощенки, листоминиращи мухи, калифорнийски трипс, колорадски бръмбър, зелева муха, зърнояди и акари
Борба с неприятелите по зеленчуците през юли
Как да се справим с белокрилката и другите неприятели при зеленчуците през април
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини