Докато при слънчогледа тази година не се очаква ръст в реколтата, то жътвата на царевица ще бъде богата, като прибраните количества ще са с 25 на сто повече от миналата година. Това сочат прогнозите на Центъра за икономически изследвания в селското стопанство (CAPA), който точно преди жътвата на двете култури предвижда за 2,8 млн.т реколта от царевица и 1,8 млн.т. – от слънчоглед.
Поради резкия спад в световните цени експертите смятат, че тази година ще бъде трудна за производителите на слънчогледа. През август цените паднаха под 600 лв/т, като за цялата година средната цена е около 650 лв/т. Според прогнозите на САРА средната цена за предстоящата 2017/18 се движи около 630-640 лв/т.
Икономистите анализират и пазара на пшеница, където поради високите добиви износът ще бъде значителен. През миналата стопанска година бяха експортирани 4,4 милиона тона. При рекорда в тазгодишното производство и поради високото качество на българското зърно, търговията зад граница няма да падне под 3,7 млн. т, обясняват от САРА.
Докато при зърнените култури реколтата е изключително добра, то при плодовете и зеленчуците тази година имаме рязък спад в производството. Пазарът е изключително неблагоприятен и това личи по дефицита от домати, пипер и краставици в най-активния летен период.
По оперативни данни на министерството на земеделието засадените площи с домати и на пипер са намалели съответно с 19% и 26% на годишна база. По предварителни предвиждания на САРА се очаква производство на 7% по-малко домати, 6% по-малко краставици в сравнение с 2016 г., без промяна при пипера.
Вносът в общото потребление (прясно и преработено състояние) се очаква да достигне 34% при доматите, 27% при пипера и 26% при краставиците. Най чувствително е нараснал вносът при доматите, като по официални данни от 35 хил.т през 2013 г, той достига 70 хил.т. през 2016 г.
Вносът е нараснал сериозно при пипера, където от 15 хил.т стига до 26 хил.т, а най-малко е увеличението при краставиците – от 13 хил.т. на почти 20 хил.т между 2013 и 2016 г.