Докато при жътвата на пшеница фермерите от Южна България бяха облагодетелствани заради високото качество на зърното и приемливите пазарни цени, ситуацията със слънчогледа е коренно различна след рязкото сгромолясване на световните котировки. „Миналата година тон маслодайно семе се изкупуваше между 650 и 680 лева, докато това лято цените паднаха до 520-550 лв.“, съобщи за Синор.БГ Петър Узунов, председател на земеделската кооперация „Възход“ в чирпанското село Партизанин.
Още през зимата прозорливи фермери предвиждаха този ценови спад да се случи, след като Бразилия извади на международните пазари огромни запаси от маслодайно семе, което разклати котировките. Другият фактор за поевтиняването е и неочаквано добрата реколта в Европа и Черноморския регион, което ще бъде фатално за вътрешния пазар.
В Южна България заради сушата добивите от слънчоглед са плачевно ниски, а в Северна България реколтата е изключително добра и това допълнително ще повлияе негативно върху доходността, която се очакваше от фермерите в южните области на страната.
На този етап търговията с хлебно зърно върви добре, още повече че качественото зърно се търси изключително много в Гърция, посочи Узунов. Основната част от колегите в Южна България са намерили добър пазар в южната ни съседка.
Самата кооперация продава само на вътрешния пазар поради факта, че отглеждат фуражно зърно, което се търси основно в страната. Дори тази продукция е с високи хлебопекарни качества. Лабораторните анализи показват над 25 процента глутен.