Начало » Пазари » Зърно
29.03.2017 г.

Изключителната миналогодишна реколта от слънчоглед в Украйна няма да се повтори

sinor.bg

Реколтата от слънчогледово семе в Украйна, най-големият производител в света, ще намалее през следващия селскостопански сезон с 2,5 млн. тона до 11,2 млн. тона, тъй като заради изискванията на сеитбооборота фермерите ще засеят с 14% по-малко площи с маслодайната култура в сравнение с настоящия сезон, или общо 5,2 млн. хектара, обявиха от бюрото на министерството на селското стопанство на САЩ в Киев, цитирани от електронното издание Agrimoney.

„През есента на 2015 г. фермерите се въздържаха от засяването на пшеница заради понижаващите се цени на вътрешния пазар, както и заради неблагоприятните метеорологични условия, които можеха да доведат до големи загуби от измръзвания при зърнената култура през зимата”, обясняват от бюрото. По този начин останаха повече площи за засяване през пролетта и голяма част от тях бяха използвани за отглеждане на слънчоглед.  

От бюрото отчитат, че ако се вземе предвид сравнително стабилният показател за засетите със слънчоглед площи през последните години с изключение на извънредните обстоятелства през миналия сезон, „може да се твърди, че производствените площи с тази култура са достигнали оптималното си ниво, определяно от модела на редуване на културите”. „Макар че слънчогледът предлага най-висока печалба за фермерите, те не могат да разширяват вечно засетите площи заради изпреварващото повишаване на производствените разходи, когато не се придържат към изискванията на сеитбооборота”, добавят оттам и предвиждат, че отсега нататък засетите площи „вероятно ще останат стабилни, освен ако не настъпят драстични промени в световното търсене за културата или значителни промени в търсенето на продукти от преработката й”.

Почти цялата слънчогледова реколта в Украйна се преработва в страната заради високите такси върху износа на непреработена суровина, като спадът в производството се очаква да доведе до съответното намаляване на произвежданото олио и слънчогледов шрот. От бюрото предвиждат спад на износа на олио от Украйна през сезон 2017-2018 г. до 3-годишно дъно от 4,2 млн. тона при положение, че през настоящия сезон за чужбина заминаха 5,35 млн. тона. Износът на слънчогледов шрот се очаква да намалее с 1 млн. тона спрямо настоящия сезон до 3,9 млн. тона.

Украинските преработващи предприятия обаче могат да получат сериозна подкрепа от промените в обстановката в Черноморския регион още през настоящия сезон, след като в средата на март Турция предприе нова политика спрямо Русия, изключвайки страната от списъка на държавите, които имат право на безмитен внос на редица селскостопански продукти. Въведеното мито върху вноса на слънчогледово олио е в размер на 36% при минимална митническа стойност от 1 500 долара за тон (при около 2 пъти по-ниска пазарна цена), а за слънчогледовия шрот – 13,5%. Турция е втори по обем вносител на слънчогледово олио в света и е на първо място в износа на продукта от Русия, която на свой ред е на второ място по производство на слънчоглед в света. През този месец украинският холдинг „Кернел”, който разполага с най-големите мощности за преработка на слънчоглед в света, прогнозира ръст на преработените количества през настоящия сезон с 10% до около 3 млн. тона.

Освен това спадът в производството на слънчоглед в Украйна има благоприятен ефект върху производството на останалите маслодайни култури в страната. Площите, засети със соя, са нараснали 19% до 2,2 млн. хектара, а при рапицата се отчита скок от 97% на годишна база благодарение на повишаващите се цени на маслодайната култура.

Изключителната миналогодишна реколта от слънчоглед в Украйна няма да се повтори
8859
 

Последни материали
Виж
Основната заслуга за неблагоприятния резултат е на рапицата и пшеницата
В Украйна прибират есенниците 2 пъти по-бавно от миналата година
Прилагат утвърдени действия за предотвратяване на навлизането на болестта
Призовават животновъдите да внимават за син език след огнища в съседни страни
Офрти се приемат до 31 юли, доставката е на партиди по 5000 тона
Турция обяви търг за внос на 225 000 тона фуражен ечемик
Повишаването на цените е неизбежно при оскъпената суровина и очаквания внос
Ще правим вино от червените сортове грозде след измръзването на белите
Масова ваксинация блокира износа на мляко, млечни продукти и живи животни
Животновъдите спорят да ваксинират ли овцете и козите срещу шарка
Обзор на седмицата
Червеният код изцеди и последната надежда на сектора за доходна година
Свързани материали
Виж
Основната заслуга за неблагоприятния резултат е на рапицата и пшеницата
В Украйна прибират есенниците 2 пъти по-бавно от миналата година
За първите 15 дни на юли в сравнение със същия период на юни
Износът на слънчогледово масло от Украйна е скочил с над 75 на сто
Предпочитанията на потребителите към сезонните плодове задържа цените високи
Ябълките от новата реколта в Украйна са тройно по-скъпи спрямо миналия сезон
Парламентът одобри сливането му с икономическото и екологическото
Украйна остана без селскостопанско министерство
Преработката намалява, но ръстът в износа на масло може да я съживи
САЩ влошиха прогнозата си за реколтата от слънчоглед в Украйна
Парламентът на Украйна гласува 10% експортни мита за рапица и соя
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини