Начало » Хоби земеделие » Малката градина
22.08.2017 г.

Ако по малините има малки, черни бълхи и паяжина

През пролетта (втората половина на април–май и началото на юни) по малините се появяват два вида бръмбари, разпростраенни навсякъде в страната: ягодовият хоботник Anthonomus mubi и малиновият бръмбар Byturustomentosus.
Ягодовият хоботник е дребно черно хоботниче, с дължина 2-3 мм. Развива едно поколение годишно и зимува като бръмбар под опадалите листа и в почвата. Рано през пролетта, още преди цъфтежа на малините, бръмбарите се появяват и се хранят с листата, дръжките и пъпките. По време на цъфтежа те снасят яйцата си в отделните цветни пъпки, след което прегризват дръжчиците им наполовина. Дръжките се пречупват и клюмват. Ларвите (бели, без крака, с жълта глава) се хранят с вътершността на пъпките и какавидират в тях. Ягодовият хоботник е опасен неприятел и на ягодите.
Малиновият бръмбар е също дребно бръмбарче – около 4 мм дължина. Крилата му са покрити с гъсти, сиво-кафяви власинки. Развива едно поколение годишно и зимува катовъзрастно насекомо в землиста камерка в почвата около малиновите храсти. В края на април бръмбарите излитат. Отначало те се хранят с цветовете на различни плевели и овощни култури, а след това преминават по малините. При малините бръмбарчетата нагризват затворените пъпки и изяждат вътершността им. При отворените цевтове изяждат тичинките, плодника и венечните листа. Яйцата се снасят поединично в здравите пъпки, в цветовете или в зелените плодове. Излюпените ларви се изхранват в плодовете в продължение на 35-40 дни. Напълно развитите ларви какавидират в почвата. Новите бръмбарчета се излюпват още същата есен, но остават в земята до следващата пролет.
Прекопаване на почвата около малиновите храсти късно през есента и рано напролет за унищожаване на зимуващите бръмбари.
Първото пръскане се прави при масовото оформяне на пъпките срещу възрастните бръмбари преди да снесат яйцата си, второто – в края на цъфтежа, за да се засегнат ларвите при излюпването им.
Пръска се с един от следните препарати: алфа комби 51,25ЕК – 6 мл, агрия 1050 – 20 мл. Карантинният срок на тези препарати е 15 дни. Карате 2,5ЕК – 4 мл, карантинен срок 10 дни. Вазтак 100ЕК – 2 мл и децис 2,5ЕК – 4 мл. Карантинният им срок е 7 дни.
Дадената доза е за 10 литра вода.
Преди да се направи пръскане обаче малините трябва да се прегледат. Пръска се,ако се открият описаните повреди, характерни за единия или другия неприятел.
Оплитането на листата на малините в паяжина се причинява от паяжинообразуващия акар Tetranychus urticae. Оплодените женски акари презимуват в растителните остатъци, под кората на дърветата, в пукнатините на почвата. Рано през пролетта те преминават по появилите се плевелни растения, а от тях по-късно се преселват върху малините. Акарите се намират по долната страна на листата, по връхчетата на леторастите. При топло и сухо време те се намножават силно и причиняват големи повреди. Листата силно избледняват, покриват се с паяжина, по-късно те стават ръждивокафяви, изсъхват и опадат. Нападнатите растения силно изостават в развитието си.
Борба. Унищожаване на плевелните растения. При появата на единични броя акари по листата, пръскане с един от следните препарати: Би-58 – 15 мл, карантинен срок 21 дни; талстар 10ЕК – 3 мл, омит 57Е – 10 мл и ортус 5СК – 5 мл. Карантинният срок на тези перпарати е 14 дни.
Дадената доза е за 10 литра вода.
Пръска се със силна струя, която да разкъса пяжината и да намокри добре листната повърхност.

Ако по малините има малки, черни бълхи и паяжина
8887
 

Последни материали
Виж
Бюджетът от над 70 млн. лв. за 2024 г. ще бъде разпределен между над 8000 тютюнопроизводители
Съветът по тютюна гласува ставките по преходната национална помощ
Зърнената мафия в Украйна изнудва при издаване на фитосанитарни сертификати*
Министерство на иновациите и растежа
Начало на информационната кампания за иновации в малките и средни предприятия
Турският президент Реджеп Ердоган се обяви за възобновяване на „зърнената сделка“
Министърът на енергетика Жечо Станков
Приоритет на държавата са инвестициите в солари за домакинствата
Българска роза отчете ръст на продажбите на гюлово масло
Свързани материали
Виж
Рак на корените на малината - установяване и мерки
Очертава се и свиване на производството, включително в Сърбия и Полша
Търсенето на замразени малини намалява в световен мащаб
В стремежа си да догони водачите на пазара Сърбия и Полша
Украйна поставя нови рекорди в износа на замразени малини
Свитото предлагане и поскъпването и на останалите плодове подхранват ръста
Цените на малините в Украйна са 4 пъти над миналогодишните
Средният добив при малините за 2023 г. е 360 кг/дка
Над 2 700 хектара с малини и ягоди са заявени за директно подпомагане през последните две години
Мнението на бранша
Петков: Само мегаагенция може да организира изваляването на облаците от Черно море над Добруджа
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини