Сега, докато в градината още няма сняг, е най-подходящият момент за борба с вредителите по дръвчетата, съветват от електронното издание стопанство. Най-напред се оглежда короната. Листната маса, попарена от първите студове, вече започва да опада и гнездата на бялата овощна пеперуда по краищата на клонките, омотани с паяжина, излизат наяве. Съберете ги и ги изгорете – във всяко такова гнездо зимуват между 10 и 70 гъсеници.
Необходимо е да съберете и изсъхналите плодове – те са източник на плодово гниене и монилия.
Почистете мъртвата кора от ствола на дървото и клоните – под нея се крият гъсеници, плодови червеи, листни оси, восъчни молци, паякови кърлежи и много други вредители. Преди това обаче постелете под дръвчетата фолио или брезент, за да можете да съберете и изгорите всичко, което сваляте.
После белосайте ствола и част от основните клони – това също ще унищожи част от зимуващите неприятели на дръвчетата. В разтвора за белосване можете да добавите малко меден или железен сулфат.
Клоните, поразени от корояди, трябва да бъдат подрязани и изгорени – не си струва да ги оставяте като запас за зимата, тъй като е опасно за останалите дръвчета. Срязаните места намажете добре с градинска смола, но така, че слоят да не е по-дебел от няколко милиметра.
Почвата трябва задължително да се прекопае, за да бъдат унищожени гнездата на вредителите и да не им се остави възможността да презимуват. Прекопаването обаче трябва да бъде плитко, на дълбочина 10-15 сантиметра, за да не бъдат увредени корените, като буците не се разбиват.
Понякога вместо прекопаване на почвата се практикува мулчиране с 10-15-сантиметров слой прегоряла оборска тор, компост, слама или дървени стърготини. Този подход е добър за по-топлолюбивите дръвчета, най-вече за прасковите, черешите и дюлите.
Короните на младите дръвчета трябва да бъдат укрепени с връв, за да не може падналият върху тях сняг да счупи клоните, но дори да сте го направили, по възможност сваляйте от тях снега през зимните месеци.