Бегонията се чувства най-добре при умерена температура. Трудно понася прекалено горещо или много студено. Диапазонът на най-благоприятната за нея температура е от 13 до 21 градуса по Целзий. Светлината не трябва да е пряка слънчева. Растението предпочита добре осветено място, но трудно запазва добрия си вид ако слънцето го пече директно. През зимата обаче е за предпочитане да се излага на пряко слънце за няколко часа на ден.
Поливането трябва да е редовно, особено по време на цъфтеж, но почвата не търябва да подгизва за дълго.
Бегонията обича влажният въздух. Добре се отразява честото пулверизиране на листата и пространстовот около растението, както и обвиването на саксиите с влажен торф.
Често срещани проблеми при отглеждане на бегония:
- поява на кафяви петна, които посивяват и плесенясват - причина та е появата на гъбички ботритис. Растението трябва да се отдели от останалите бегонии и увредението части да се изрежат. След това се пруска с фунгицид за отстраняване на заразата. Вероятни причини за поява на проблема -твърде слаба светлина, прекомерна влага, слабо проветряване.
- поява на вредители - Бегонията се напада най-често от червен акар и листни въшки.
- пожълтели листа - най-често причината е недостатъчна светлина или прекомерна влага. За установяване със сигурност на проблема е препоръчително да потърсите други симптоми.
- окапване на листата - причините може да са няколко и за правилна диагностика, трябва да се потърсят други симптоми. Ако има тънки и издължени стъбла - причината е недостаъчна светлина, ако листата са сухи и извити - причината е че температурата е много висока, ако листат са повехнали - поливането е прекалено.
- появата на кафяви връхчета по листата - причина: иска влажност на въздуха [Видове бегония]
- появата на бледи и гниещи листа - причина: прекалено поливане.
- поява на бели петънца (като прах) - причина: брашнеста мана. Растението трябва да се отдели от другите бегонии и да се изрежат заразените листа. Пръска се с препарат (фунгицид) против брашнеста мана. Да се избягват прекалено поливане и ниски температури. Да се подобри проветрението.
- опадване на цветни пъпки - причина: недостатъчно поливане или прекалено сух въздух
- растението рухва - възможни причини: прекомерно поливане, водещо до загниване на стъблото, израстъци по корените, предизвикани от галова нематода (търсят се подутини по корените), лозов хоботник (търсят секаналчета в грудките).