Начало » Хоби земеделие » Малката градина
13.08.2017 г.

Какво представляват пасивните къщи

За или против

Често хората се притесняват, че техните пасивни къщи няма да бъдат достатъчно топли през зимния сезон. Това обаче е неоснователно, тъй като са проведени редица тестове на пасивни обитаеми сгради, с които е установено, че къщата може да остане топла и без наличието на отоплителна инсталация. В Европа климатът е подходящ за такъв тип строителство и къщи имащи нискоенергийни изисквания за топлина, която се добавя прелива) към входящия свеж въздух. По този начин къщата остава топла и приятна за обитаване и през студените зимни месеци. Доказано е, че енергийните разходи (текущи и бъдещи) могат да бъдат предвидени с голяма точност, като се калкулира общата консумация за година спрямо обитателите.

Всичко това разбира се струва доста пари. Пасивните къщи на пръв поглед изглеждат доста по-скъпи от една обикновена къща, но това не е така в по-дългосрочен план. Висококачествените енергоспестяващи и изолационни елементи рефлектират върху първоначалната инвестиция, но те могат да бъдат съпоставени със спестяванията, които ще реализирате от разходи за отопление/охлаждане за няколко години. Вложените средства ви се връщат под формата на спестени пари всеки месец, но също така здравословен сън, липса на болести и прах, по малко хапчета за гълтане, и не на последно място – морално удовлетворение, че живеете в еко къща и използвате даденостите на природата, без да й вредите.

Една от основните характеристики на пасивните (еко) къщи е, че те сами се захранват със свеж въздух. Това става посредством вентилационна система, която дава възможност за подобряване качеството на въздуха в къщата до отлично ниво, независимо от обитателите в този момент. Вентилационната система е снабдена с фини филтри, които улавят прахта и цветния прашец, и се управлява от едно единствено копче. На практика, не е необходимо да отваряте прозорците, за да проветрите сградата – вентилационната система го прави вместо вас, и то непрекъснато. Ако все пак искате да проветрите през прозорците, можете да го направите винаги, когато желаете.

Принципът на изграждане на вентилационната система е различен от този на климатичната инсталация. В нея въздухът не циркулира, каквато е масовата заблуда. Бактериите са проблем на циркулационните системи, а шумовете от клапани и вентилатори са елиминирани, чрез ниска скорост на въздуха, качествен монтаж срещу вибрации, акустични заглушители във въздушните канали. Входящият въздух постъпва посредством въздушни дюзи на тавана, което на практика е безшумно.

Една пасивна къща лесни за употреба, живеене и поддръжка. Не е необходимо да сте специалисти, за да се справите сами с елементарната вентилационна система – тя далеч не е толкова сложна, колкото изглежда на пръв поглед.

Какво представляват пасивните къщи
9434
 

Последни материали
Виж
Система за електронно управление
Инструкции как да получите своето УРН за електронно кандидатстване в ДФЗ
Въпреки негативните ефекти от войната в Украйна
България е значим фактор в международния пазар на изделия от дървесина
Безвъзмездно изготвяне на документите
Стартира приема за подпомагане на малките земеделски стопани
19-22.11.2024 г.
Седмичен обзор на Софийска стокова борса
От януари до октомври включително на годишна база
Молдова вдигна двойно приходите от износа на ябълки за ЕС
Насоки кандидатстване
Автоматично одобряват проектите на много малки фермери, натрупали 52 точки
Свързани материали
Виж
Какво да садим около розите
На какво може да се дължи безплодието при сливовите дръвчета
Тревогите започват още преди сеитбата
Разсадите – какво трябва да знаем
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2024
RSS новини