За да се развият нормално и да цъфтят обилно лалета, зюмбюли, нарциси, божури, перуники, маргаритки и момината сълза, още през първата седмица на април, почвата трябва да се обработи и натори с амониева селитра 10-15гр / м2.
Повечето градински цветя се сеят през април. До средата на месеца трябва да се засеят на постоянно място нигел, невен, калдъръмче, латинка, декоративен фасул, грамофонче. След това са големите клубенолуковици на гладиола (дълбочина 10 см ). В началото на месеца се прави разделяне на коренището на гергината, като се разделят на два или 4 дяла. Внимава се във всеки дял да има част от старото стъбло, тъй като пъпките са намират там, където грудката се захваща за него. Отделните частни на коренището се засаждат на постоянно място на дълбочина 6-8 см. През този период се разделят коренищата на фунгия и на едроцветните хризантеми, туфите на иглика, многолистен флокс и многогодишна рудбения. Новите част се засаждат направо на постоянните им места.
Във временни лехи се засяват семената за отглеждане на разсад на циния, петльов гребен, астра, камшиче, жълтички, гергини Миньон, напръсник (на по сенчесто място). След поникване, младите растения се пикират пак в лехи на сянка. През април се подрязват върховете на клонките хортензията, ако са измръзнали през зимата. Цветоносните клонки се режат на няколко сантиметра под върха на здрава дървесина. Така се стимулира развитието на по-ниско разположени пъпки, които също са цветоносни. Отрязването се прави на 1-2 см над възел. През април се следи за влага във почвата и при сухо време се полива божура, тъй като той през този период образува цветните си пъпки.
Ако планирате създаване на нови тревни площи и не сте го направили през март, през месец април също може да се направи. Поникналите тревни килими (засети през март ) трябва да се окосят, за да се сгъсти тревния чим.