Българската земеделска общност трябва да излезе с обща позиция за силен бюджет на Общата селскостопанска политика (ОСП) след 2020 г. Това е посочил министърът на земеделието, храните и горите Румен Порожанов по време на „Националния земеделски форум – ОСП след 2020 г.“, организиран от браншовите организации в селското стопанство.
Орязването на общия бюджет на ЕС след 2020 г. ще повлияе негативно и върху средствата, които ще бъдат разпределени за земеделие. Известно е, че близо 40 на сто от общия бюджет отива за земеделие и развитие на селските райони.
Според Порожанов само при силен бюджет за земеделие отделните държави членки биха могли да защитят интересите си на национално и европейско ниво.
Запазване нивото на подпомагането в следващата ОСП ще изисква по–високи вноски от страните членки, посочи министърът. И добави, че по време на последното заседание на министрите на земеделието на ЕС като основен приоритет е откроен нейното опростяване.
Дискутирано е да се предприемат мерки, за да се защитят доходите на земеделските производители в агрохранителната верига. Министър Порожанов посочи, че е обсъждано разделяне на рисковете на производствени и пазарни, като при производствените трябва да се акцентира върху застраховането.
„Страните от Вишеградската четворка плюс България, Румъния и Словения подкрепят запазването на обвързаната подкрепа“, обясни още министърът.
„Ролята на земеделието в икономиката на страната се увеличава и ще нараства все повече, затова е важно следващата ОСП да бъде надграждана“, каза министър Порожанов и посочи, че се подобрява производителността.
В третото работно заседание за бъдещето на Общата селскостопанска политика участват представители на над 30 браншови организации, на научните среди и синдикати, както и експерти от Министерство на земеделието, храните и горите.