Начало » Новини » Страната
10.05.2017 г.

От Копа-Коджека настояват за подобряване, не за промяна на ОСП след 2020

sinor

Като партньор и основен участник в серията от дебати „ОСП след 2020 – Изборът на България“, най-голямата браншова земеделска организация в ЕС ще представи своята официална позиция в Пловдив на 18 май. Това съобщиха от Института за агростратегии и иновации по повод интересните дебати, в които ще участват представители на  всички браншови организации от земеделието по време на конференцията, която ще се проведе след седмица в Пловдив

„Фокусът на предстоящите дискусии за ОСП след 2020 трябва да бъде върху подобряването на съществуващите мерки, а не цялостната им промяна.“ Това се посочва в позицията на Конфедерацията на земеделските организации и кооперативите в ЕС Копа-Коджека (Copa-Cogeca), чийто представител ще бъде на 18 май в България.

По време на първия от серията дебати „ОСП след 2020 – Изборът на България“ председателят на работната група по Развитие на селските райони в Копа-Коджека София Бьорнсон ще представи основните моменти от исканията на европейските фермери по отношение на бъдещето на европейската земеделска политика.

София Бьорнсон е и член на Европейския икономически и социален съвет в неговата секция Земеделие, Развитие на селските райони и Околна среда, както и в секцията за Единен пазар, производство и потребление. Тя е експерт по политики в земеделието и развитието на селските райони във Федерацията на фермерите на Швеция (LRF), които са пълноправен член на Копа-Коджека.

В документа на Копа-Коджека се настоява за осигуряване на адекватно финансирана ОСП, която реално подпомага фермерите, тъй като те са тези, които гарантират продоволствената сигурност на Европа.

От организацията искат запазване на досегашната структура на в рамките на вече съществуващите два стълба, като освен това прилагането на схемите и мерките за подпомагане бъде опростено, а системата на санкциите, които се налагат на фермерите, да промени подхода си от „контрол и редукции” на „указания и корекции”. В допълнение, експертите на организацията разработват отделен пакет предложения за опростяване на кръстосаното съответствие и плащанията за селскостопански практики, които са благоприятни за климата и околната среда.

Верни на мисията си да защитават интересите на фермерите, представени в организацията, сред които и много големи стопанства, Копа-Коджека продължават да настояват за премахване на тавана на директните плащания, както и за това те да не бъдат намалявани. Според тях обаче това подпомагане трябва да бъде насочено единствено към активните фермери, които допринасят за продоволствената сигурност.

Обвързаната с производството подкрепа според тях също трябва да се запази, но с ограничени условия, като бъде насочена най-вече към чувствителни сектори като животновъдството, а също и към региони, където други средства за подпомагане липсват или не са ефективни.

По отношение на нестабилността на пазара от Копа-Коджека смятат, че трябва да се изработят нови и по-ефективни  инструменти, които да допълват съществуващата система на директните плащания и пазарната подкрепа, а не да ги заменят. Като една от основните цели, които трябва да преследва ОСП след 2020 г. от организацията изтъкват, че тази политика трябва да бъде заздравена, посредством дългосрочна кохерентност с останалите политики на ЕС.

„ОСП СЛЕД 2020 – ИЗБОРЪТ НА БЪЛГАРИЯ“

Първият от серията дебати „ОСП след 2020 – Изборът на България“ ще се проведе на 18 май в Пловдив от 10.00 часа в зала Пловдив на Гранд Хотел Пловдив (Новотела). Във форума участие ще вземат експерти и представители на земеделските министерства на различни държави от ЕС, браншови организации и други заинтересовани страни в сектора. Форумът се организира от Институт за агростратегии и иновации и ИнтелиАгро и е подкрепен и от най-голямата земеделска организация в ЕС, Copa-Cogeca. Достъпът до дебата е свободен, но е необходима предварителна регистрация на www.bcap.bg .

От Копа-Коджека настояват за подобряване, не за промяна на ОСП след 2020
8352
 

Последни материали
Виж
Както на месечна, така и на годишна база
Преработката на маслодайни култури в ЕС се стабилизира през ноември
Румъния запазва водещата си позиция в класацията на износителите
Износът на зърно от ЕС намалява с 30 на сто спрямо миналия сезон
Документирано със спътникови снимки в разследване на Bellingcat
Руските окупатори карат украинското зърно на хутите в Йемен
За зърнените култури като цяло увеличението е с 6 на сто, при рапицата – 2,3 на сто
Германия разшири с 12 на сто площите с есенна пшеница
Създават експертен съвет за обсъждане на особеностите
Осигуряват изследвания вместо обезщетения за болните овце от Меди-Висна
Чери домати от Италия са причинили епидемията от салмонела в ЕС
Свързани материали
Виж
Втора част на интервюто
Жекова: Субсидиите за стопанство в ЕС трудно ще осигурят сегашната доходност за фермерите
В борда на този съвет ще участват 30 организации
Начало на 5-годишната дейност на Европейския съвет по земеделие и храни
Еврокомисията откри приема на 15 октомври
До 16 януари 2025 г. ще се кандидатства за информационните мерки по ОСП
Какви мерки за борба със заболяването можем да предприемем
Пероноспорозата по краставиците е сред първите есенни проблеми в градината
Европейския млечен борд със силни препоръки към новия еврокомисар по земеделие
Християнски празници
На Преображение господне се бере първото грозде
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2024
RSS новини