Не искате да ползвате химически препарати срещу вредителите в градината? Тогава можете да си приготвите прости домашни отвари. Не бързайте обаче с чесъна и лютия пипер – те са доста силни и е трудно да пръскате растенията, без разтворът да попадне върху кожата и дори в очите на градинаря.
Съвсем друго нещо е копривата – няма начин да ни навреди, дори случайно да отпием от приготвената от нея отвара, затова можем да я използваме без притеснения срещу вредителите. При това не е особено трудно да се сдобием с коприва, защото расте навсякъде, понякога – и в собствения ни двор. Нещо повече, отварата от коприва е и ценен източник на микро- и макроелементи, така че с един изстрел улучваме 2 заека – освен че ще се борим с вредителите, ще подхраним и растенията.
За приготвяне на отварата пълним дополовина 2-литрова тенджера с нарязана наситно коприва и заливаме догоре с вода. Поставяме я на силен огън и само след 20 минути отварата е готова. Преди употреба се разрежда във вода в съотношение 1 към 10.
Не по-лоша е отварата от лайка – та нали тя е дала името на всички питретроиди (латинската дума piretrum означава именно лайка). Сух цвят от лайка се намира и във всяка аптека. За приготвянето на отварата се взимат 1-2 лъжици сух цвят и се варят в продължение на 10-15 минути. Полученият наситен жълт разтвор се използва разреден с 9 литра вода.
Отварата от лайка действа много успешно срещу листни въшки, гъсеници и хоботници, но изобщо не помага срещу кърлежите, при които е добре да се използват препарати със съдържание на сяра.
На вредителите може да се противодейства и с отвара от пелин. За приготвянето ѝ в половин литър вода се сипват 3-4 лъжици сухи листа. Поставя се на силен огън за 20-30 минути, след което се сваля, прецежда се и се разрежда в 9 литра вода. Растенията се пръскат 2 пъти през 7 дни.
Отварата от пелин е ефективна срещу гъсеници, молци, нощни пеперуди, листни въшки, листни оси и други. Всъщност навремето е съществувала практика да се изплитат венци от пелин и да се окачват на френското и цариградското грозде, като по този елементарен начин са били отблъсквани вредителите, най-вече листните въшки и пеперудите от семействата огневки и стъкленки.