Искате ли да имате ранни салати в двора си, време е да засявате разсада. За нуждите на домакинството не трябват големи количества, но затова пък е желателно периодът на беритбата да бъде по-дълъг. Това е напълно във вашите възможности. Ще успеете, като засявате семената за производство на разсад на етапи през 10-15 дни. Подходящият момент за първия етап е февруари. След средата на март не си заслужава да засявате.
Тъй като ще отглеждате салати за собствени нужди и няма да ви трябва много разсад, вие може да го отгледате в малки сандъчета или саксии редом с цветята в стаята. Подгответе торопочвена смеска от равни части прегорял оборски тор, чимова почва и речен пясък. След като напълните с тази смеска сандъчето, заравнете и леко притъпкайте. Очертайте редове през 3-4 см. По тези редове положете семената, като се постараете те да не са много нагъсто - през сантиметър-два. Така няма да ви се наложи да прореждате и ще избегнете пикирането. Покрийте семената с 1 см пласт торопочвена смеска. За правилното развитие на разсада много е важен температурният режим. До поникването температурата може да е по-висока, но щом се появят първите поници, трябва да я снижите до около 7-8 градуса за десетина дни. След това я поддържайте около 12 градуса. В слънчеви дни и тихо време, когато температурата навън е 12-15 градуса, добре е да изнасяте сандъчетата навън. Така растенията ще привикват към условията на открито.
Благоприятните услови за разсаждане в градината настъпват към средата на март в топлите райони на Южна България, а към края на месеца и началото на април това става възможно и в Северна България. Ако отглеждате главести салати, над лехата изградете и полиетиленов тунел. Така хем ще регулирате до голяма степен температурния режим, хем ще прибирате по-ранна реколта. Нормалната температура за развитието на салатите е 15-20 градуса. Температура над 20 градуса, особено при засушаване, се отразява неблагоприятно.