Коалицията от неправителствени организации и граждански групи „За да остане природа в България“ уведомява, че тричленен състав на Върховния административен съд (ВАС) е отменил решението на Министерство на околната среда и водите (МОСВ), което от своя страна отменя друго решение, указващо, че проектът за план за управление на Национален парк Пирин не подлежал на екологична оценка.
Мотивът на съда е, че липсват мотиви в акта на служебния министър на околната среда и водите Ирина Костова. Природозащитниците посочиха това като проблем още когато прочетоха тези имитации на административни актове, издадени от Костова през март 2017 г.
Важното тук е, че все пак сегашният екоминистър Нено Димов е защитавал тезата, че проектът на план за управление трябва да се подложи на екологична оценка.
Според еколозите МОСВ има няколко възможни реакции.
1. Да обжалва решението пред петчленен състав на ВАС.
2. Да не обжалва решението и да оттегли решението си за неподлагане на проекта на плана на екологична оценка в рамките на делото на природозащитните организации срещу него.
3. Да не обжалва решението на тричленен състав и да се яви заедно с природозащитните организации и на тяхна страна в делото срещу собственото си решение, което е малко шизофренично.
Ако искаме бързо да има нов план за управление на Национален план Пирин, е най-лесно да се подложи планът на екологична оценка за срок от 4-5 месеца. Иначе ще има шизофреничен спор в съда на МОСВ и концесионера от една страна срещу МОСВ и природозащитните организации от друга страна с неясна продължителност.
Природозащитниците припомнят, че екологичната оценка трябваше да е предмет на изработването на плана за управление. Така е записано в заданието за изработване на плана. Тя е и финансирана от Оперативна програма Околна среда (ОПОС), но фирмата „Пролес“, избрана за изработката на плана, е прескочила това свое задължение.