Начало » Новини » Страната
01.08.2017 г.

Търговските вериги в България имат желание да зареждат с риба, чийто улов щади популациите

WWF изготви първото проучване на тази тема сред супермаркетите

sinor

Устойчивостта на морската храна, добита при опазване на популациите от риба и мекотели в световните океани, се оказва относително важна тема за търговските вериги в България, показват данните от проучване на природозащитната организация WWF. В него участваха шест от най-големите вериги супермаркети и хипермаркети с общо 312 обекта, представляващи над 70% от пазарния дял на търговските вериги за модерна търговия в страната по данни на ICAP България за 2016 г.

Проучването показва, че търговските вериги в България отчитат тенденцията за увеличаване на потреблението на храни със сертификати за устойчивост, насочени към опазването на околната среда и разумното използване на природните ресурси. Предлагането на устойчиво добити риба и морски деликатеси може да се превърне във важен елемент от бизнес стратегиите на водещите български вериги.

По-голяма част от веригите декларираха, че се опитват да се снабдяват с риба и морски деликатеси, добити устойчиво, но не всички продукти в магазините им са такива.

Морските запаси са намалели наполовина

За последните 50 години морските запаси на планетата, използвани за храна, са намалели почти наполовина, посочи Веселина Кавръкова, ръководител на WWF България.

„За да присъства рибата на трапезата и на следващите поколения, е необходимо да се ограничат неустойчивите практики като свръхулов или съпътстващ улов. Търговските вериги са изключително важни, тъй като политиките им на доставка могат да повлияят сериозно върху състоянието на един или друг природен ресурс“, каза Кавръкова.

Според данните, предоставени от веригите, 32% от рибата и морските деликатеси, които предлагат, са с произход България. Останалите 68% се доставят от други страни. Най-често тези продукти идват у нас от Испания, Гърция и други държави от ЕС, но в редица случаи рибата не е уловена или произведена на територията а държавата-членка, а внесена там от трети страни. По данни на Евростат над половината от вноса на риба и  морски продукти в ЕС е от развиващите се страни.

Добри практики

Половината от анкетираните вериги магазини имат ясно установени практики за произхода или сертификацията на рибата и морските деликатеси. За една трета от участвалите вериги основен фактор е цената на рибата да е изгодна и да има добро качество, независимо от начина на улов.

Всички вериги заявяват, че следят за наличието на обозначение на страната на произход на рибните продукти в магазините си. За наличие на етикети със сертификат на рибните продукти в магазинната мрежа следят половината от веригите. Половината вериги посочват, че следят да не се предлагат застрашени видове риба в техните магазини.

На базата на проучването WWF изготви конкретни  препоръки към търговските вериги, участващи в проучването. Една от конкретните стъпки, които биха могли да предприемат, е да повишат дяла на продуктите с обозначение ASC (аквакултурен произход), MSC (див улов) или Organic. Това са трите сертификата, които WWF препоръчва. Според данните от веригите в момента едва 3% от предлаганите продукти носят един от тези сертификати. За сметка на това 42% от общия обем продукти са обозначени с някой от следните сертификати: Friends of the Sea, Dolphin Safe, GLOBAL G.A.P. Aquaculture Standard, които не са достатъчна гаранция за устойчивост според стандартите на WWF, а 55% от продуктите нямат никакъв сертификат.

Отчитане на тенденциите

„Работата ни с потребителите показва, че въпросът за устойчивостта на храните е важен за тях. Все повече българи се замислят за отражението на потребителския им избор върху околната среда. Ако искат да бъдат в крак с времето, търговците трябва да отговорят на тази промяна в търсенето. WWF помага в този процес, предоставяйки препоръки за избора на риба в удобен формат в потребителския наръчник Рибен буквар 2.0. Работим едновременно с потребителите и с бизнеса,“ добави ръководителят на WWF.

Изследването не е представително поради приложената методология. Изводите следва да се правят само на база изследваната извадка. Данните за количеството и разпределението на доставките на риба, рибни продукти и морски деликатеси обхващат периода 1-31 декември 2016 г. Някои участници от изследването не са предоставили пълната информация. WWF няма да публикува изследването в неговата пълнота, поради наличието на търговска тайна и поетите ангажименти за конфиденциалност. Посоченият общ пазарен дял не указва задължително пазарния дял на участващите в проучването вериги в категорията риба и морски деликатеси.

Проектът „Полезната риба“

„Полезната риба“ е проект на WWF, съфинансиран от ЕС, за повишаване на осведомеността в Европа относно екологичните и социалните последствия от потреблението на морска храна. Стартира през 2015 г.,  по време на Европейската година за развитие. Участват  WWF офисите от 11 страни-членки на Европейския съюз: България, Германия, Франция, Гърция, Италия, Хърватия, Австрия, Португалия, Румъния, Словения, Испания. Във фокуса на проекта са маркетинг, комуникации и изследователски дейности в рамките на три години.

Търговските вериги в България имат желание да зареждат с риба, чийто улов щади популациите
4292
 

Последни материали
Виж
Откриване на изложението „Техномебел"
Призив за сертифициране на българската дървесина
Пролетната сеитба обаче върви с изпреварващо темпо
Състоянието на есенната пшеница в САЩ се влоши значително само за седмица
Позиции
Чорбаджийски: Несериозно е България да има само един евродепутат, защитаващ фермерите
Единственото условие за купувачите е сами да си осигурят превоза
Украински фермери започнаха да раздават кромида без пари
НАП напомня да се декларират земеделските субсидии до 30 април
Днес парламентарната комисия по земеделие има извънредно заседание
Ализан Яхова: Очакваме добри новини за украинската помощ на 24 април
Свързани материали
Виж
С акцент върху необходимите мерки за устойчиво развитие
Одобриха резултатите от неофициалното заседание на Съвета на ЕС за сектор рибарство
Кои видове риба могат да ви докарат паразити
Германия въведе забрана за улов на европейската змиорка
ДФЗ с важна новина за процедурите по ПМС 160
От 15 април 2024 г. влиза в сила забраната за улов на риба
Списък със свободните за риболов водоеми през 2024 г. по области
ДФЗ плати 4,2 млн. лева за нови инвестиции по Програмата за морско дело и рибарство
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2024
RSS новини