Заради неблагоприятните метеорологични условия в Украйна производството на пшеница и ечемик може да намалее с около 20% спрямо миналата година, съобщи електронното издание Казах-Зерно, като се позова на изявление на началника на отдела за селскостопанска метеорология към Украинския хидрометеорологичен център Татяна Адаменко. „Непостоянната обстановка през годината доведе до положение, в което условията за формирането на реколтата от ранните зърнени култури, т. е. пшеницата и ечемика, засети както през есента, така и през пролетта, са по-лоши от миналогодишните. Причината е в това, че за продължителен период в Украйна се отчита недостиг на валежи. Само умереният температурен режим, който бе регистриран през април и май, не позволи на почвената суша да се прояви още по-рано. През втората половина на юни обаче с повишаването на температурите сушата в почвата започна да се увеличава и още към 20 юни в редица области се стигна до рязко засушаване, при което в еднометровия почвен слой практически не остана влага за формиране на реколтата”, обясни Адаменко.
Тя изтъкна, че тези неблагоприятни условия са съвпаднали с периода на формиране и наливане на зърното, поради което в редица украински области реколтата ще бъде по-слаба от миналогодишната, като уточни, че това се отнася най-вече за Киевска, Черкаска, Полтавска и Кировградска области, където значителни площи с пшеница, засята през есента, са пострадали от сушата. Отново там се очертава и спад на добивите. „Центърът на сушата през тази година е в Киевска област, където паднаха най-малките количества валежи за последните 60 години. Страдат също Черкаска, Полтавска и Кировградска област”, отбеляза метеорологът, цитирана от УНИАН.
Същевременно тя подчерта, че в западните области на Украйна положението е благоприятно и температурният режим подпомага нормалното развитие на растенията.
В момента сушата се отразява и на бъдещите добиви от късните култури – царевицата и слънчогледа, убедена е Адаменко. Тя обясни, че при царевицата върви процесът на формиране на репродуктивните органи. „Точно сега е решаващият период за царевицата и каквито са условията, такава ще бъде и реколтата”, подчерта тя, като не пропусна да отбележи, че до 1 юли положението със зърнената култура е било ужасно, тъй като много големи площи са били обхванати от засушаване на почвата. „През първата десетдневка на юли паднаха ефективни валежи в много области и дори в южните региони на страната бе покрита нормата на валежите за половин месец, а на места – и за целия. С други думи, положението се подобри. Доълнителен благоприятен фактор е това, че повишението на температурите е за кратко. По-нататък поредица от атмосферни фронтове ще докара неравномерни валежи върху цялата територия на Украйна и понижаване на температурите. Очакваме смекчаване и подобрение на условията за късните култури”, заяви метеорологът.
По думите ѝ обаче сушата вече е дала своето отражение и няма смисъл да се очаква рекордна реколта от късните култури, макар очакванията да са резултат около средния показател за последните 5 години.
По данни на украинското министерство на селскостопанската политика и храните през миналата година страната прибра 65,95 млн. тона зърнени и зърнобобови култури, включително 26 млн. тона пшеница, около 28 млн. тона царевица и 9,4 млн. тона ечемик.