След унищожителните градушки в началото на юли земеделски производители от цялата страна понесоха значителни щети, някои от които са пред заплахата тази година да бъдат на минус със стотици хиляди левове. Дали бизнесът ще успее да преодолее поредната криза, това отчасти зависи и от държавна помощ, отпускана като обезщетение за щетите от природни бедствия.
До този момент земеделците нямат точна информация за формулата, по която ще бъдат изчислени компенсациите за 100 процента пропадналите площи. От името на земеделските производители Синор.БГ зададе този въпрос на експертите в агроведомството, но отговорът едва ли ще ги задоволи, защото е твърде теоретичен и без конкретика. Публикуваме информацията от агроминистерството без корекции.
„По силата на Държавна помощ за компенсиране на щетите по земеделските култури, причинени от неблагоприятни климатични събития, които могат да бъдат приравнени на природно бедствие, подпомагането се състои в директни помощи. Помощта е в размер до 80 % от действителните разходи за отглеждане на дадена култура през съответната стопанска година. Действителните/производствени разходи се изчисляват на база на технологични карти. Министерство на земеделието, храните и горите определя броя и вида на пропадналите земеделски култури и съответните площи, по информация от Областните дирекции „Земеделие“.
Производствените разходи на декар включват променливите разходи (разходи за семена, торове и продукти за растителна защита, механизирани услуги и др.) Производствените разходи за земеделската култура се събират и обработват от Системата за аграрна пазарна информация (САПИ), която попълва базисните технологични карти за отглеждане на отделните земеделски култури и ги предоставя на МЗХГ. Тези данни се потвърждават от Системата за агропазарна информация - САПИ ЕООД, в ролята му на независим експерт. САПИ ЕООД се ползва с името на независима институция в страната, предоставяща вярна информация в различни направления“.