Сърбинът Иван Венер е пчелар с над 1 000 кошера и над 60 години пчеларска практика. Сменя майките всяка година, като тези за собствените си пчелини произвежда през лятото, когато цъфти слънчогледът. Той е определил летните месеци, тъй като по естествените биологични закони на пчелните семейства майката снася по-едри яйца и от маточните ларви се излюпват по-едри майки. Освен това новородените пчели от работническите ларви достигат физиологична възраст за зимуване, а младите майки снасят до късна есен.
Летните майки според Венер в ранната пролет на следващата година започват по-усилено да снасят, което създава силни семейства за акациевата паша. Тези "царици" не са изтощени и притежават всички особености на току-що съзрялата майка, която повлиява върху липсата на нагон за роене.
Августовското време за отглеждане и смяна на майките има и своите практически причини според Венер, защото:
1. Семействата са приключили пашата, не ги обезпокояваме и не им пречим;
2. През юли, когато се отглеждат маточниците, има благоприятни условия, тъй като е средата на цъфтежа на слънчогледа, има добър принос на нектар и обилен цветен прашец, което стимулира пчелните семейства към роене и получаване на маточници и майки с високо качество;
3. По време на оплождане на майките в началото на август има достатъчно търтеи във всички кошери.
Забележка: Конкретните стъпки по подготовката на семейството-отглеждач, отглеждането на маточниците, както и самата смяна на майките , които практикува Иван Венер, можете да прочетете в книгата: “Майката – уникално творение” с автор Йово Кантар, издадена на българскиезик в София през 2006 г.