Начало » Новини » Света

Цените на яйцата в САЩ паднаха до 10-годишно пролетно дъно

Синор.БГ / 13.07.2017 г.

sinor

Цените на яйцата в САЩ се понижиха до най-ниското си ниво за последните 10 години през пролетния период заради рязко нарасналото предлагане през последните месеци, става ясно от данни на американското Бюро за трудова статистика, цитирани от „Блуумбърг”. Средната цена в магазините през май е била 1,41 долара за дузина яйца – най-ниската от 2006 г. насам за този период от годината. Запасите пък са нараснали дотолкова, че министерството на селското стопанство на САЩ прогнозира най-силно поевтиняване именно на яйцата от всички категории хранителни стоки през тази година – с около 6%, и то при положение, че храните се очаква да поскъпнат средно с 2%.

Настоящата ситуация е доста неочаквана с оглед на факта, че само преди 2 години страната бе връхлетяна от птичи грип, а за да бъде спряно разпространението му се наложи избиването на милиони птици освен заразените. Вследствие на това през септември 2015 г. цените на яйцата достигнаха абсолютен исторически максимум от 2,97 долара за дузина, но оттогава се понижават постоянно и вече са загубили 52% от тогавашната си стойност. „За известно време пазарът бе ненаситен за яйца, а сега е затънал в тях, толкова много са”, констатира Том Илъм, президент на базираната в Индиана консултантска компания FarmEcon.

От министерството прогнозират ръст на производството на яйца от 1,3% през тази година до 8,83 млрд. дузини. Ако предвиждането се оправдае, това би бил най-високият резултат от началото на отчитането на този показател през 1992 г. Нещо повече, очакванията за догодина са тенденцията да се запази и предлагането да нахвърли 8,9 млрд. дузини.

Цените на яйцата в САЩ паднаха до 10-годишно пролетно дъно
6307
 

Последни материали
Виж
При ечемиа доставките за трети страни са скочили с близо 85 на сто
Ръстът в износа на мека пшеница от ЕС от началото на сезона забавя темпо
В ЕС са доставени над 30 на сто, в страните от Близкия изток – над 25 на сто
В Украйна отчитат слаб спад в износа на птиче месо през миналата година
Разликата в цените на база FOB е между 12 и 15 долара на тон
Американски мелници търсят в Полша по-евтина хлебна пшеница от тази в САЩ
Горчиви краставици и безплодни цветове – съвместимост на растенията
През 2026 г. птицевъдите ще получат 21 474 000 евро
От понеделник 27 април започва приемът на заявления за хуманно отношение към птици
БАБХ ще проверява вноса на всички пратки със сурово мляко и млечен концентрат
Свързани материали
Виж
Испания отменя ограниченията за птицевъдството след овладяване на птичия грип
БАБХ спря вноса на 1,3 млн яйца от Турция
Страстната седмица
Велика събота е, Христос слиза в ада и освобождава грешните души
История за изгубената българска трапеза
Великден под чужд флаг: как българинът се отказва от родното
Пред министерството на земеделието
Богат избор от продукти на фермерския пазар преди Великден
Ръстът на потреблението съвпадна със свиване на вноса и болести по птиците
Недостигът на яйца в Германия се изостря точно преди Великден
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
АВТОРИ |  РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2026
RSS новини