Начало » Новини » Света
10.07.2017 г.

Цените на храните в света продължават да се покачват и през юни

sinor

Цените на храните в световен мащаб през юни продължиха да се повишават, като особено силно бе поскъпването на млечните продукти и зърнените култури, обявиха от Организацията за земеделие и прехрана, цитирани от агенция „Интерфакс”. Индексът на цените на храните, изчисляван от организацията на базата на избрани зърнени и маслодайни култури, млечни и месни продукти, както и захарта, е нараснал с 1,4% спрямо май до 175,2 пункта, а спрямо юни 2016 г. е по-висок със 7%.

Подиндексът за цените на зърнените култури се е повишил с 4,2% спрямо май, достигайки най-високото си ниво за последната година, като причината е в поскъпването на пшеницата, особено на сортовете с високо съдържание на протеин, заради неблагоприятните метеорологични условия в САЩ, както и на ориза заради силното търсене за внос. Цената на царевицата обаче е под натиск заради рекордната реколта в Южна Америка.

Млечните продукти през юни са поскъпнали средно с 8,3% спрямо май, а нивото на подиндекса се приближава към максималното за последните 3 години. В най-голяма степен се повишиха цените на мслото – с 14,1%, а тенденцията за силно поскъпване се запазва и при сирената и сухото обезмаслено мляко заради свиването на запасите на млените продукти, предназначени за износ, в основните държави-производителки.

При месните продукти също е отчетен ръст на цените, макар и по-скромен – с 1,8% спрямо май, като юни бе 6-ият пореден месец на умерено поскъпване при тях. „Ограниченото предлагане за износ от Океания, както и високото търсене доведоха до стабилизиране на цените на говеждото и овчето месо през юни, докато значителното търсене за внос подпомогна поддържането на цената на свинското. Същевременно продлжават да се трупат опасения за цените на птичето месо заради разпространението на птичия грип в Европа, Азия и Африка”, посочват от агенцията към ООН.

Цената на захарта отчете най-силен спад през юни – с 13,4% спрямо май, достигайки най-ниското си ниво от 16 месеца. Причината е в натрупаните значителни запаси за износ, особено в Бразилия, както и в слабото търсене за внос. Китай, който е най-големият вносител на захар в света, сви покупките, след като бе повишено митото върху доставките от чужбина.

Маслодайните култури и растителните масла поевтиняха през юни с 3,9% спрямо май най-вече заради спада на цените на палмовото и соевото масло. Цената на палмовото масло се понижи със 7%, достигайки най-ниското си ниво за последните 10 месеца на фона на благоприятните прогнози за производството в Югоизточна Азия. Спадът на цените на соевето масло пък е свързан с добрата реколта в Латинска Америка и очакванията за близко до рекордното производство през селскостопанския сезон 2017-2018 г. При рапичното масло и слънчогледовото олио също бе отчетен спад на цените. 

Цените на храните в света продължават да се покачват и през юни
5923
 

Последни материали
Виж
Морето я осигурява в изобилие за радост на местните рибари
Уловът на риба в Бургаско достига до тон на ден
Лозите плододават слабо – причини и решение
През декември се отварят два приема за популяризиране на българските вина
На подпис са осигурени 125 млн.лв по Украинската помощ
Рапицата и соята също са сред отличниците
Украйна печели най-много от износа на растителни масла, царевица и пшеница
За още 6 месеца, считано от 22 ноември
В Сърбия цената на хляба от брашно тип 500 остава 50 евроцента
Свързани материали
Виж
Морето я осигурява в изобилие за радост на местните рибари
Уловът на риба в Бургаско достига до тон на ден
Високите цени режат маржа на печалба, а фермерите сдържат продажбите
Нерентабилността свива преработката на маслодайни култури в Украйна
Съдържанието на масло в тазгодишната реколта е нараснало с 2 на сто
Активното търсене продължава да вдига цените на слънчогледа в Украйна
Цената расте спрямо предишния търг, но остава под договорената в Египет
Йордания пак закупи само половината от планираната хлебна пшеница
Заради активното растящото търсене и свиването на производството
Германски експерт очаква поскъпване на растителните масла през сезона
При биологичното увеличението от 1 ноември е с 1,78 пенса
Arla повиши изкупната цена на млякото във Великобритания с 2,66 пенса за литър
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2024
RSS новини