При второто обсъждане на позицията по бъдещата обща селскостопанска политика ОСП след 2020 г. представителите на браншовите съюзи от земеделието са се обединили около намерението за запазване на двата стълба за подпомагане. Отделните браншове са наблегнали на различни приоритети, необходими за развитието им през следващите десетина-двайсет години, които тепърва ще бъдат обсъждани в конкретика при следващи срещи.
„Кризата в млечния сектор доказа, че хоризонталното подпомагане, което се прилага в момента, трябва да се запази, затова Националният съюз на говедовъдите в България ще настоява в това отношение да няма промени“, посочи Рангел Матански, съпредседател на съюза, присъствал на обсъжданията в Арбанаси.
Големият проблем за дребните стопани обаче остава липсата на обединения, без които фермерите трудно биха могли да се преборят с прекупвачите на пазара и това ще бъде другият важен приоритет в бъдещото подпомагане, за което животновъдите ще настояват.
По отношение на инвестиционната помощ животновъдите критикуват липсата на приоритети в подмерки 4,1 и 4,2, в резултат на което браншът страда от инвестиции в кланици, които биха помогнали на животновъдите или на фермерските групи да имат бърз достъп на преработената продукция на пазара.
От съюза подкрепят тезата за продължаване на обвързаната подкрепа, но при условие че бъде доказвана с количества млечни продукти, предлагани за пазара.
Повечето европейски държави настояват подкрепата да бъде за доказана продукция, достигаща до потребителите, които като данъкоплатци финансират чрез еврофондовете селското стопанство.
На последното си заседание в Арбанаси отделните сектори отново са представили позиции по бъдещата ОСП в очакване на анализа на ЕК за управлението на управлението на риска в селското стопанство, който ще бъде представен в Брюксел на 6 и 7 юли.