За 50 години дунавският остров Браила се е превърнал от неголямо стопанство по времето на социалистическото управление на Николае Чаушеску в огромна обработваема територия, където днес румънският холдинг АГРИКОСТ развива модерно земеделие. Общата площ на острова надхвърля хиляда квадратни километра, като три четвърти от нея се напоява. „До две години ще инвестираме в нови напоителни съоръжения, така че водата да достига до цялата обработваема земя“, посочи изпълнителният директор на АГРИКОСТ Лучиан Буздуган. Поводът за посещението в холдинга е журналистически тур, организиран от Европейската асоциация на аграрните журналисти A.P.A.R., чиято цел е фермерите от държавите членки на ЕС да се запознаят с развитието на селското стопанство в съседна Румъния.
Примерът с АГРИКОСТ е поразителен, защото само за 19 години след падането на режима на Чаушеску бившият социалистически кооператив се развива изключително бързо. Създаден през 1965 г., днес той се е превърнал в най-голямото земеделско стопанство в рамките на ЕС. Общата обработваема площ на острова е 710 хиляди декара, от които 570 хиляди са притежание на холдинга.
За този период са изградени 50 хиляди декара защитни и залесителни пояси, 23 помпени станции, 1 386 км отводнителни канали, 100 000 декара дренажни системи и 154 защитни диги. Без тези инвестиции стопанството не би могло да произвежда качествена продукция, тъй като всяко пролетно наводняване води до увеличаване на киселинността на почвата, посочи директорът Буздуган.
Изобилието от вода позволява да се полива дори пшеницата, което пък води до увеличаването на протеина в зърното, посочи за Синор.Бг мениджърът на компанията.
Колкото до посевите, на острова се отглеждат почти всички зърнени и маслодайни култури, зеленчукови градини, протеинови култури и др. И тази година нивите с пшеница, ечемик, рапица, соя, царевица и слънчоглед заемат основната част от обработваемата земя.
Холдингът разполага и с огромна зърнена база и част от пристанището в Браила, от където тръгват корабите за Европа. През миналата година основната част от зърното е експортирана за Унгария и Австрия.
Агрикост е и сред големите производители на соя, но тук производителите срещат нелоялната конкуренция от вноса на ГМО соя от Южна и Северна Америка. Затова и мениджмънтът на компанията настоява за защита на европейските фермери, които отглеждат продукция, чиста от ГМО.
Ротацията на протеинови със зърнени и технически култури е другият голям плюс, който води до намаляване на разходите за наторяване. Другата голяма инвестиция е в производство на Алфа пелети, получени от вторичното използване на растителните отпадъци от соята и граха. Холдингът разполага с модерна база за производство на суха люцерна и пелети за храна на животните.
Освен за фермите в Румъния тези пелети се изнасят още за Италия и Средиземноморския пазар. Люцерната пък намира пазари в арабските държави.
Както повечето румънски компании от региона, и този холдинг развива голяма социална дейност. Арендодателите и служителите от компанията се ползват с безплатно пътуване по ферибота, който е притежание на АГРИКОСТ. Финансират се спортни отбори и художествени ансамбли.
Екатерина Стоилова