Начало » Важно за фермера » Животновъдство
14.06.2017 г.

Тревожно малък брой ферми се вместват в евростандартите

sinor

Най-много изрядни кравеферми от общия брой стопанства в страната с над 50 животни има в Добричко, Ловешко, Бургаско и Шуменско. Това са показали проверките за качеството на млякото във всичките 3 677 ферми, започнати от 2015 година. При първото вземане на пробите през 2015 г. и 2016 година са тествани 74 хиляди животни от общо 240 700-те млечни крави, подлежащи на проверка. Това е записано в доклада на Българската агенция за безопасността на храните БАБХ, публикуван през май тази година.

До средата на 2017 година продължават проверките и в по-малките стопанства от 10 до 49 крави, които според регистрите наброяват 5 200. В тях се отглеждат около 110 хил. животни. До края на годината ще премине и третият етап на тестване на млякото, добито в дребните семейни стопанства, където се отглеждат между 1 и 10 животни.

Според европейския регламент кравето мляко се изследва по няколко показатели – брой микроорганизми и соматични клетки, наличие на инхибитори, физикохимични показатели (масленост и точка на замръзване) и др. Прави се оглед на оборите и здравословното състояние на животните.

От анализа на БАБХ се вижда, че картината по отношение на качеството на млякото е твърде далеч от европейските норми. При големите ферми с над 50 животни се вижда, че само в Добрич по показателя на брой микроорганизми кравите отговарят на еврокритериите – на един милилитър техният брой е 35 788, което е под нормите на ЕС.

Бургас и Видин също се вместват в нормите, но в Ямболско състоянието е зле и там са отчетени проби с най-голям брой микроорганизми над 760 хиляди на мл.

По отношение на соматичните клетки повечето ферми покриват евроизискванията. Изключение правят само Ямболско, Хасковско, Русенско и Пловдивдско.

Според комплексната оценка на големите стопанства се вижда, че най-много изрядни стопанства има в Североизточна и Югоизточна България. Добричка област е на първо място – там само 14% от проверените стопанства са били с неотговарящи показатели.

Следва Ловеч, където неотговарящо мляко е открито само в 17 на сто от проверените ферми. В Бургаско 32% са неотговарящите, а в Шуменско половината са отговарящи, другата – неотговарящи.

При всички останали области в страната броят на неотговарящите стопанства е повече от брой на отговарящите. Това се дължи на разпокъсаността и все още много дребни стопанства, които не могат да инвестират в нови породи високомлечни животни, се посочва в анализа.

Заключението сочи, че най-зле е Врачанска област, където 100% фермите не отговарят на исканото качество. Следват Ямболско с 95% и Русенско с 94% неотговарящи стопанства. София град също е в черния списък с 91% неотговарящи стопанства.

В Кюстендилско с неотговарящо мляко са 85% от кравефермите, в Кърджалийско – 74%.

Анализът на БАБХ дава и друга интересна информация. Според данните в рамките на един месец в големите кравеферми се добива 43 518 литра мляко и то от стопанства със среден брой от 100 крави. С най-висока млечност и най-нисък брой соматични клетки и микроорганизми са стопанствата във Варненско, Добричко и Шуменско.

В Западна и Южна България – София град и област, Кюстендил, Перник, Кърджали и Стара Загора маслеността е най-ниска. Там и показателите за микроорганизми и телесни клетки е най-високо.

Данните от изследването показва още, че колкото по-голямо е едно стопанство, толкова маслеността на млякото е по-висока, а чистотата – по-голяма. Затова и при ферми с над 400 животни е постигната най-висока ефективност.

Тревожно малък брой ферми се вместват в евростандартите
7962
 

Последни материали
Виж
Бюджетът от над 70 млн. лв. за 2024 г. ще бъде разпределен между над 8000 тютюнопроизводители
Съветът по тютюна гласува ставките по преходната национална помощ
Зърнената мафия в Украйна изнудва при издаване на фитосанитарни сертификати*
Министерство на иновациите и растежа
Начало на информационната кампания за иновации в малките и средни предприятия
Турският президент Реджеп Ердоган се обяви за възобновяване на „зърнената сделка“
Министърът на енергетика Жечо Станков
Приоритет на държавата са инвестициите в солари за домакинствата
Българска роза отчете ръст на продажбите на гюлово масло
Свързани материали
Виж
Програма за селските райони 2014 – 2020 г.
Субсидии за евростандарти ще се дават само ако са в общ проект за мандри и преработвателни цехове
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини