Начало » Новини » Страната
11.03.2015 г.

Субсидии за евростандарти ще се дават само ако са в общ проект за мандри и преработвателни цехове

Програма за селските райони 2014 – 2020 г.

Farmer.bg

Преработватели, които искат да инвестират в подобряване на евростандартите, ще получат субсиди по новата програма за селските райони само ако този стандарт е част от по-голям инвестиционен проект, свързан със строителство или покупка на техника на преработвателното предприятие. Това гласят инструкциите за прилагане на подмярка 4.2.1 „Подкрепа за инвестиции в преработката, предлагането на пазара и/или развитието на селскостопански продукти “ от новата програма за развитие на селските райони 2014-2020 г. Те бяха представени от службата за съвети в земеделието на семинар по време на АГРА 2015 в Пловдив. Максималната субсидия за един проект в мандри, консервни или друг вид хранително-вкусови предприятия ще бъде левовата равностойност на 3 млн. евро, което означава, че общият размер на проекта ще достигне 6 млн. лв. Половината се плаща от кандидатите за субсидии, припомнят експерти.

Приемът за преработвателни проекти ще бъде отворен едва след окончателното одобрение на програмата за селските райони от Европейската комисия.

Както и в старата програма така и сега ще се подпомагат инвестиционни проекти за изграждане, покупка, включително и на лизинг или подобрения на преработвателните предприятия. Средства ще се дават и строителство и оборудване на лаборатории за контрол на качеството на лозаро-винарски продукти.

Сред допустимите разходи са още тези за ноу-хау, придобиване на патенти права и лицензи, разходи за регистрация на търговски марки и процеси необходими за изготвяне и изпълнение на проекта”;

Ще се субсидират още пректи за предпроектни проучвания, такси, хонорари за архитекти, инженери и консултантски услуги, консултации за екологична и икономическа устойчивост на проекти, проучвания за техническа осъществимост на проекта. Общите разходи по проекта не могат да надхвърлят 12 % от общия размер на допустимите инвестиции по проекта.

Основното изискване към кандидатите е да са регистрирани като земеделски производители по Наредба 3 или като групи и организации на производителите. Допустими са още предприятия, реегистрирани по Търговския закон или Закона за кооперациите, които са микро, малки, средни и големи* предприятия.

Докато субсидиите за средни и малки предпирятия са до 50% от стойността на проекта, при големите предприятия тази помощ е 40%.

Преработвателите с малки проекти получават минимум 30 хил. лева за един проект.

Максималният размер на допустимите разходи за един кандидат с интегриран проект за периода на прилагане на програмата е в рамките на 6 млн. лв (3 млн. евро).

При група производители от 6 до 10 фермера максималният размер на инвестицията, която може да се отпусне до 2020 г., е 8 млн. лв., или 4 млн. евро.

При организации от над 10 производители максимално позволената помощ се равнява на 10 млн. лв, или 5 млн. евро.

Субсидии за евростандарти ще се дават само ако са в общ проект за мандри и преработвателни цехове
11946
 

Последни материали
Виж
Водата за пиене на Истанбул свъшва след 85 дни
Конгрес по зелени биотехнологии събра международната научна общност в София
Карантинна опасност – картофен молец
Шумен и Плевен
Главчев разпореди на екоминистерството да се задейства за разрешаване на водната криза
Сушата преди това обаче забавя развитието на посевите с 2-3 седмици
Условията бяха удовлетворителни за есенниците в Украйна през октомври
Приемът ще започне през януари 2025 г.
Готови са критериите за подбор на браншови проекти за обучение на фермерите
Свързани материали
Виж
Тревожно малък брой ферми се вместват в евростандартите
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2024
RSS новини