Преработватели, които искат да инвестират в подобряване на евростандартите, ще получат субсиди по новата програма за селските райони само ако този стандарт е част от по-голям инвестиционен проект, свързан със строителство или покупка на техника на преработвателното предприятие. Това гласят инструкциите за прилагане на подмярка 4.2.1 „Подкрепа за инвестиции в преработката, предлагането на пазара и/или развитието на селскостопански продукти “ от новата програма за развитие на селските райони 2014-2020 г. Те бяха представени от службата за съвети в земеделието на семинар по време на АГРА 2015 в Пловдив. Максималната субсидия за един проект в мандри, консервни или друг вид хранително-вкусови предприятия ще бъде левовата равностойност на 3 млн. евро, което означава, че общият размер на проекта ще достигне 6 млн. лв. Половината се плаща от кандидатите за субсидии, припомнят експерти.
Приемът за преработвателни проекти ще бъде отворен едва след окончателното одобрение на програмата за селските райони от Европейската комисия.
Както и в старата програма така и сега ще се подпомагат инвестиционни проекти за изграждане, покупка, включително и на лизинг или подобрения на преработвателните предприятия. Средства ще се дават и строителство и оборудване на лаборатории за контрол на качеството на лозаро-винарски продукти.
Сред допустимите разходи са още тези за ноу-хау, придобиване на патенти права и лицензи, разходи за регистрация на търговски марки и процеси необходими за изготвяне и изпълнение на проекта”;
Ще се субсидират още пректи за предпроектни проучвания, такси, хонорари за архитекти, инженери и консултантски услуги, консултации за екологична и икономическа устойчивост на проекти, проучвания за техническа осъществимост на проекта. Общите разходи по проекта не могат да надхвърлят 12 % от общия размер на допустимите инвестиции по проекта.
Основното изискване към кандидатите е да са регистрирани като земеделски производители по Наредба 3 или като групи и организации на производителите. Допустими са още предприятия, реегистрирани по Търговския закон или Закона за кооперациите, които са микро, малки, средни и големи* предприятия.
Докато субсидиите за средни и малки предпирятия са до 50% от стойността на проекта, при големите предприятия тази помощ е 40%.
Преработвателите с малки проекти получават минимум 30 хил. лева за един проект.
Максималният размер на допустимите разходи за един кандидат с интегриран проект за периода на прилагане на програмата е в рамките на 6 млн. лв (3 млн. евро).
При група производители от 6 до 10 фермера максималният размер на инвестицията, която може да се отпусне до 2020 г., е 8 млн. лв., или 4 млн. евро.
При организации от над 10 производители максимално позволената помощ се равнява на 10 млн. лв, или 5 млн. евро.