Забраната за внос на селскостопанска продукция от държавите-членки на Европейския съюз, която Русия наложи през август 2014 г., е довело до загубени приходи за икономиката на Франция на стойност 8,1 млрд. евро, твърди Филип Шалмен, професор по икономика в университета „Париж-Дофен”, цитиран от френския вестник „Фигаро.
Според Шалмен „макар Франция никога да не е била сред лидерите в износа на селскостопанска продукция за Русия, пренасочването към европейския пазар на онези количества селскостопански продукти, които по-рано се доставяха на руския пазар, доведе до спад на цените на европейския, а оттам – и до спад на приходите на Франция”. „През първите 2 години от действието на забраната загубите за френския селскостопански сектор бяха много големи и се понижиха чак след като част от продукцията бе насочена към Китай”, подчертава той.
При свинското месо например през периода 2014-2016 г. цената се понижи с 20%, което доведе до загуба на приходи от над 500 млн. евро за този бранш на френското селско стопанство. „След това спадът на приходите бе прекратен благодарение на износа на продукция за Китай и повишаването на цената на свинското с над 20%. Руската забрана стана причина 300 хил. тона произведено сирене да бъде реализирано на общия пазар на Европейския съюз, предизвиквайки спад на цените”, се посочва в статията.
По отношение на плодовете и зеленчуците забраната се отрази още по-съществено – на следващия ден след въвеждането й цените се понижиха с 50%. Впоследствие Франция успя да подобри до известна степен положението при продажбите на ябълки, изпращайки част от количествата за азиатските пазари, но появата на евтини полски ябълки отново влоши ситуацията.
Авторите на статията не пропускат да отбележат, че въвеждането на забраната за внос е довело до още един неприятен процес за европейските износители на селскостопанска продукция – Русия предприе дейни мерки за замяна на вноса със собствено производство, най-вече в животновъдството. Руски ферми закупиха расови животни от Франция, а местни специалисти бяха обучавани от французи за модернизиране на производството на мляко.
А „понеже природата не търпи празно пространство, на руския пазар се появиха нови доставчици – по-конкретно големи количества мляко и сирена за там сега изнася Беларус, което обаче е изгодно и за редица френски фирми, започнали производство там”, обясняват от „Фигаро”.