Руската забрана за внос на хранителни стоки и китайската финансова криза предизвикаха структурна криза в селското стопанство на Европейския съюз, заяви полският министър на земеделието Марек Савицкий на брифинг в Берлин, цитиран от агенция „Новости”. „Разбира се, у нас личи структурната криза, която започна с въвеждането на руското ембарго и се засили вследствие на китайската криза. Излизането на африканските и азиатските пазари се оказа трудно. В Полша се опитваме да правим това, но предполагаме, че с общите усилия на ЕС това можеше да се постигне по-лесно”, каза Савицкий.
Той се срещна с колегите си от страните от Ваймарския триъгълник (Германия и Франция) като част от подготовката за срещата на министрите на селското стопанство на държавите-членки на ЕС, която ще се проведе на 7 септември. На срещата се планира обсъждането на кризата в селското стопанство в ЕС, чиято продукция през последните месеци поевтиня рязко, както и на помощта, необходима на производителите. Фермерите искат разширяване на пазарите за пласмент на тяхната продукция, най-вече по отношение на млечните и месните продукти, за да намалят зависимостта си от износа за Русия и Китай.
Според Савицкий Европейската комисия трябва да предприеме изпреварващи действия. „Аз докладвах за тежкото положение на пазара на мляко на ниво Ек още преди половин година. Мерките биха могли да включват регулиране на цените на продуктите, за да бъде подаден сигнал към пазара, че цените не могат да падат под определено ниво”, обясни той.
През август 2014 г. Русия забрани вноса на хранителни стоки от САЩ, Канада, ЕС, Норвегия и Австралия заради санкциите, които те предприеха срещу нея по повод окупирането на Крим и положението в Източна Украйна. Забраната обхвана месото и месните продукти, рибата, плодовете и зеленчуците, млякото и млечните продукти. През юни тази година Русия удължи срока на действие на забраната до август 2016 г.