Отварянето на руския пазар за вноса на хранителни стоки от Европа е отчетлива възможност за близкото бъдеще, заяви европейският комисар за земеделието и развитието на селските райони Фил Хоугън, цитиран от електронното издание AgriLand. Хоугън намекна, че ЕК се подготвя за започване на преки преговори с Русия за отваряне на местния пазар. По думите му през миналата седмица председателят на ЕК Жан-Клод Юнкер е изпратил писмо до руския президент Владимир Путин, за да проучи какви стъпки могат да бъдат предприети за нормализирането на търговските отношения с Русия.
Юнкер „през последните дни се опита да започне диалог, а се разкрива и възможност заради развитието на нещата в Близкия Изток”, заяви еврокомисарят. „Диалогът по този проблем между Брюксел и Москва се разширява. Положението е по-неясно, отколкото бе преди месеци. Допускам, че президентът Путин е прагматик. Очевидно той иска неговият народ да бъде сит. Намесата на Русия в Сирия също е фактор в този дебат. Така че напълно във възможностите на Москва е да смекчи позицията си за вноса на храни от Европейския съюз”, добави той.
Хоугън подчерта, че Европейската комисия запазва ангажимента си за подкрепата на устойчивото развитие на селскостопанския отрасъл в Европа. „Признавам, че 2015 г. бе трудна за ирландските производители на мляко. Затова работих за получаването на помощ за европейския млечен бранш в размер на 500 млн. евро. Предпочетох да не настоявам за увеличаване на интервенционните цени на млечните продукти. Но решението за коригиране на подпомагането по мерките за частно складиране ще има съществено въздействие. На първо място това е мярка за подкрепа, която може да се осъществи веднага. Факт е, че 200 хил. тона сирене и мляко на прах ще бъдат изтеглени от пазара през следващите няколко месеца. Ирландските кооперативи вече започнаха да използват тази възможност, която би трябвало да послужи за подобряване на положението на пазара на млечни продукти в ЕС”, добави той.
Еврокомисарят потвърди, че би искал да даде повече сигурност на фермерите в рамките на хранителната верига. „Ако е необходимо, през следващите 12 месеца ще направя законодателни постъпки, за да гарантирам, че фермерите наистина ще получат подобаващо място в това отношение. Но трябва да се грижа и за вече съществуващите правила за честна конкуренция, когато прокарвам тези промени. Оставам оптимист за бъдещето на млечния сектор в Ирландия. Приблизително 150 млн. души ежегодно ще попълват редиците на средната класа и това е пазарът, към който ирландските фермери и компаниите за производство на хранителни стоки трябва да се насочат”, убеден е той.