За да получим силна реколта от засадените ягоди е добре да сме наясно с някои специфики при отглеждането и обгрижването на растенията. По тази тема често публикуваме текстове, които понякога повтарят стари практики, но сега наблягаме на особености, които е важно да се припомнят.
1. Ако преди засаждането почвата е била добре обогатена с органични торове, няма да се наложи да бъдат влагани допълнително през следващите 3 години. Периодът е напълно достатъчен, тъй като тогава ягодите се изкопават и лехата се мести на друг участък.
2. За извънкореново подхранване на ягодите в началото на растежа могат да се използват смес от 20 грама карбамид и 5-10 грама борна киселина, разтворена в 10 литра вода. При растежа на завръзите се използва разтвор на цинков сулфат – 1-2 грама на 10 литра вода.
3. Почвата в лехата с ягодите трябва да се разрохква редовно и колкото пъти е необходимо. Обикновено това се прави след дъжд или обилно поливане.
4. Ластуните дърпат много хранителни вещества, затова трябва да се премахват. ПРи това не се късат, а се режат, за да премахнем риска от изтръгване на растенията.
5. За повече и по-големи плодове ягодите трябва да се поливат. Особено обилно поливане е необходимо при растежа на завръзите и след прибирането на реколтата, когато се залагат цветните пъпки за следващата година. И всички останали грижи не трябва да се пренебрегват в този период – плевене, разрохкване на почвата, премахване на ластуните.
6. Почвата от двете страни на реда е добре да се покрие с черно фолио, окосена трева или слама. Това ще предпази ягодите както от сивото гниене, така и от полепване на частици пръст по тях.
7. Листата на ягодите се късат само в краен случай, когато са силно увредени – покрити с петна или нагризани от бръмбари. При това трябва да се процедира внимателно, за да не пострада целия корен.
8. Ягодите, които са дали реколта в продължение на 2 години, се изкопават, тъй като добивите от тях намаляват рязко през третата година.