Правителството на Латвия взе решение за отпускането на 7 млн. евро на млекопроизводителите в страната, с които ще бъде компенсирано понижаването на приходите им, до което се стигна след въвеждането на забраната за внос на млечни продукти в Русия от държавите-членки на Европейския съюз през август 2014 г., съобщиха от латвийското министерство на земеделието, цитирани от електронното издание Milknews. Субсидии ще получат фермери, които към 1 февруари 2017 са имали регистрирани дойни крави.
Според правителството мерките за подкрепа от страна на ЕС не компенсират в достатъчна степен загубите на латвийските млекопроизводители и поради това те изпитват сериозни финансови затруднения. Очаква се с настъпването на лятото изкупните цени на млякото да продължат да се понижават, след като по данни на Латвийския център за селскостопанско обучение и консултации те вече са паднали до 29,5 евроцента за литър при средно 33,5-35,5 евроцента за ЕС, а това ще изостри допълнително финансовите проблеми на фермерите.
Спадът се усеща още по-тежко, тъй като в началото на годината се стигна до рязък ръст на цените на млечните продукти в страната, като цената на литър мляко на дребно надхвърли 1 евро, а това доведе до ускоряване на потребителската инфлация, припомня BaltNews. Тогава се зароди и надеждата, че балтийските републики „ще се измъкнат от последните 3 места” по изкупни цени на млякото в ЕС, като средствата, получавани от млекопроизводителите, бяха близки до средните стойности за общността, заяви пред латвийското национално радио генералният мениджър на центъра Мартинш Цимерманис. „Сега цените не са катастрофални, но ако сме част от ЕС и се конкурираме на един пазар, цената би трябвало да не пада под 32 евроцента за литър”, смята Цимерманис. Като една от причините той посочва понижаването на цените на млякото на прах в световен мащаб, една от основните причини за което е отново руската забрана за внос.
През последните 3 години млекопроизводителите в Латвия постоянно изтъкват, че са принудени да работят без печалба, тъй като цените, по които са в състояние да продават продукцията си, трудно покриват разходите им. През 2016 г. над 130 млечни в страната са прекратили дейността си.