През последното тримесечие на 2016 г. общо 43 968 фермери в Европейския съюз са получили финансиране от общността, за да намалят доброволно производството на мляко, което е довело до спад от 851 700 тона в млеконадоя, съобщи специализираната електронна платформа AG-Press, като се позова на данни на Европейската комисия.
Извънредната схема за свиване на производството на мляко е сред основните мерки на ЕК за преодоляване на кризата в млечния сектор в общността и влезе в действие през юли миналата година с бюджет от 150 млн. евро, предварително разпределени по държави. През последните няколко месеца тя даде своя принос в подкрепа на тенденцията за повишаване на цените на млякото, осигурявайки по-добър баланс между търсенето и предлагането на пазара.
При участие в нея фермерите получават по 14 евроцента за всеки килограм мляко, който са се съгласили да не произведат, като средствата се превеждат за действителния спад в млеконадоя, доказан с документи, а не за предварително планирания. При това всяка държава-членка на ЕС може самостоятелно да вземе решение за добавка към тази сума. Ако бюджетът от 150 млн. евро не бъде изчерпан напълно, оставащите средства ще бъдат насочени към други спешни мерки в селскостопанския сектор.
„ЕС продължава да подпомага постоянно млекопроизводителите. Предприехме решителни мерки във всеки един етап от настоящата криза в млечния сектор, използвайки максимално всички законни пълномощия и средства, с които разполагаме. Схемата за доброволно свиване на производството на мляко не е била използвана никога досега, но е очевидно, че дава резултат. Беше постигнато бавно, но необратимо възстановяване на цените, като в рамките на няколко месеца се формира тенденция към повишаването им. От лятото на миналата година до февруари средната изкупна цена на прясното мляко от фермерите нарасна с 31% до 33,7 евроцента за килограм. Дали този ръст е идеален? Разбира се, че не. Но дали е показателен за това, че нещата се развиват във вярната посока? Бих казал, че е точно така”, заяви европейският комисар за земеделието и развитието на селските райони Фил Хоугън на общото събрание на френската Национална федерация на млекопроизводителите.