Държавите-членки на Европейския съюз от Източна Европа и страните от Черноморския регион ще продължат да увеличават износа на пшеница през следващите няколко години, заяви анализаторът в холандската Rabobank за зърнените и маслодайните култури Вито Марциели на симпозиума Global Millers, провеждащия се в германския град Хамбург и цитиран от електронното издание ZOL.
В момента 40% от световната търговия с пшеница се осъществява от Русия, Украйна, Казахстан и страните от Дунавския регион, като те разполагат с всички възможности за увеличаване на производството на зърно.
Марциели очаква мащабни инвестиции в разширяване на инфраструктурата за транспортирането на зърно в Дунавския регион. „Дунав може да придобие онова значение за световната търговия със зърно, което има Мисисипи”, убеден е той.
Според експерта през последните години тези държави са повишили конкурентоспособността си спрямо останалите износители, използвайки максимално ниските транспортни разходи и облагите от обезценяването на националните си валути. Това дава възможност например руската пшеница да се предлага на пазарите в Югоизточна Азия на много по-ниски цени от доставяната от САЩ и Австралия, въпреки че те се намират по-близо.
Марциели отдава основно значение за ръста на износа на пшеница в света през следващите няколко години на пазарите в Югоизточна Азия и в Африка южно от Сахара, като в основата му е залегнало очакваното увеличаване на потреблението на месо в Азия и повишаването на търсенето на пшеница в посочените африкански държави през следващите 5 години, които могат да задминат северноафриканските като основни вносители на зърнената култура.