Начало » Пазари » Зърно

САЩ очакват съществен ръст на износа на зърно от България през новия сезон

Синор.БГ / 12.04.2017 г.

sinor

През следващия селскостопански сезон държавите-членки на Европейския съюз ще увеличат производството и износа на зърно, се посочва в поредния месечен доклад на Службата за селското стопанство в чужбина към министерството на земеделието на САЩ, цитиран от електронното издание ZOL. Перспективите пред бъдещата реколта са благоприятни и ако в оставащите до жътвата месеци природата не поднесе големи изненади, общата реколта от зърнени култури в ЕС ще нарасне с 9 млн. спрямо тази от настоящия сезон до 306,5 млн. тона, прогнозират експертите на министерството.

Значителен ръст на износа се предвижда най-вече за Франция въпреки загубата на част от дела на френската пшеница на пазарите в Северна Африка и Близкия Изток, но също и за България, Румъния и Германия, а в по-малка степен – и за Полша и Италия.

Реколтата от пшеница може да нарасне с 6,2 млн. тона до 151,7 млн. тона. Тази оценка надхвърля последното предвиждане на Европейската комисия за производството на пшеница в ЕС, но остава под очакваните от асоциацията на европейските търговци със зърнени култури, фуражи за животновъдството, маслодайни семена, зехтин, масла и мазнини COCERAL от 152,3 млн. тона. При това от американската служба прогнозират свиване на засетите площи с пшеница в общността със 700 хил. хектара до 26,3 млн. хектара.

Износът на пшеница от ЕС през следващия сезон се оценява на 29 млн. тона при очаквани доставки за трети страни през настоящия сезон от 27 млн. тона. Оценката е доста по-слаба от тази на ЕК (30,41 млн. тона) и на Международния съвет по зърното (30 млн. тона). Потреблението на пшеница на вътрешния пазар на ЕС се очаква да се повиши незначително до 129,25 млн. тона от 129 млн. тона през настоящия сезон.

Експертите на американското министерство предвиждат ръст на реколтата и от царевица до 62 млн. тона от 60,75 млн. тона, както и на износа до 2,5 млн. тона от 2,25 млн. тона. Оценката им за преработката на зърнената култура в рамките на ЕС също е завишена до 73,65 млн. тона от очакваните 71,625 млн. тона през настоящия сезон.

При ечемика очакванията са за по-скромен ръст на реколтата  - до 60,8 млн. тона от 60 млн. тона през настоящия сезон, но оценката за износа е доста по-благоприятна – увеличение до 7,5 млн. тона от 5,5 млн. тона. Това обаче ще стане за сметка на вътрешната преработка, която ще се свие до 53 млн. тона от 55,4 млн. тона през настоящия сезон.

САЩ очакват съществен ръст на износа на зърно от България през новия сезон
10713
 

Последни материали
Виж
Копа-Коджека и водещи организации: ЕС да заложи на биогоривата
Евтин ориз залива Европа: фермерите предупреждават за срив на сектора
БАБХ
Нови 1,3 тона сирене и кашкавал са иззети на ГКПП „Капитан Андреево“
Слабото търсене допълнително натиска и без това ниските цени
Тримесечното производство на свинско в Китай се увеличи с над 4 на сто
На същата процедура в Тунис фуражната царевица продължи да поскъпва
Хлебната пшеница поевтиня леко на международния търг в Йордания
Съвместен контрол
БАБХ откри 321 виртуални животни в Девин и Чепеларе
Свързани материали
Виж
Турция очаква рекордна зърнена реколта и гарантира изкупни цени
За сметка на това при рапицата се очертава увеличение на производството
Германските фермери очакват спад в реколта от зърно през тази година
Националната асоциация на зърнопроизводителите настоява за незабавно подпомагане за фермерите
Секторът решава за протеста днес
Радостина Жекова: С 50% по-високи разходи и евтино зърно не можем да се справим
Предстоящо
От преговорите с МФ ще се разбере дали на 20 април фермерите ще протестират
Председателят на Бургаския съюз на зърнопроизводителите
Биозърно: Николай Киров ще инвестира в цех за белене на лимец, спелта и овес
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
АВТОРИ |  РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2026
RSS новини